Simplex Responsive Template

Z życia szkoły

W naszej szkole nie można się nudzić. Organizujemy wycieczki, konkursy, zabawy ogólnoszkolne, przygotowujemy akademie, uczestniczymy w licznych programach i akcjach, współpracujemy z wieloma instytucjami. Bierzemy udział w różnego rodzaju pokazach i koncertach. Oto relacje z niektórych z nich:

Mikołajki

Dzień 6 grudnia minął w naszej szkole w towarzystwie św. Mikołaja, a tak naprawdę aż roiło się od Mikołajów. W poszczególnych klasach zorganizowano tzw. „mikołajki”. Prezentami obdarowywali wszyscy wszystkich. Mikołaje „zrzeszeni” w szeregach Samorządu Uczniowskiego zadbali o to, by każdy otrzymał mikołajkowy cukierek.

„Poznajemy wartość pieniędzy”

3 grudnia 2018 roku odbył się apel Szkolnej Kasy Oszczędności pt. „Poznajemy wartość pieniędzy”. SKO-wicze z klas: II b, IV b, IV c, VI a i VI b przygotowani przez panie: Krystynę Król i Agnieszkę Kurowską przypomnieli, jak ważną rolę w codziennym życiu odgrywa umiejętność właściwego gospodarowania pieniędzmi. Na apelu gościliśmy Dyrektor Banku Spółdzielczego w Czemiernikach - panią Sylwię Lipniacką, która wręczyła uczniom upominki za przygotowanie prac plastycznych pt. „Oszczędzamy w Bankach Spółdzielczych”. Ciekawe rysunki są ozdobą kalendarza na rok 2019 wydanego przez BS.

Klasy piąte w Lublinie

26 listopada uczniowie klas piątych byli na wycieczce w Lublinie. Pierwsze atrakcje spotkały ich na stadionie Arena. Mieli możliwość zajrzeć do szatni sportowców, loży prezydenckiej, zasiąść na VIP-owskich miejscach dla kibiców. W sali konferencyjnej udzielali wywiadów dziennikarzom, w których postacie sami się wcielili. Zwiedzili Centrum Historii Sportu, gdzie dowiedzieli się, jak uprawiano sport dawniej i dziś, jakie były dyscypliny sportowe oraz jakim sprzętem posługiwali się zawodnicy. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty w manufakturze Cukier Lukier. Wycieczkowicze poznali proces powstawania cukierków, a także sami dla siebie wykonali piękne lizaki. W Multikinie obejrzeli film pt. „Dywizjon 303”, który wzbudził zainteresowanie wspaniałą postawą i fachowością polskich lotników w bitwie o Anglię w 1940r. Posileni obiadem w McDonalds, zadowoleni wrócili do Czemiernik. Opiekunkami uczniów były wychowawczynie: p. Anna Lejczyk i p. Katarzyna Kornacka oraz p. Ewa Sokół.

Andrzejki

24 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Atrakcją były przygotowane przez organizatorów wróżby. Wszyscy świetnie się bawili przy dobrej muzyce.
Uczniowie mogli wziąć udział w akcji „Ile waży święty Mikołaj?”, wrzucając przysłowiową złotówkę do puszki. Wspierali w ten sposób Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie.


Obchody Święta Niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2018 r. odbył się w naszej miejscowości niezwykły koncert.
Na początku Wójt Gminy Czemierniki, p. Krystyna Dobrowolska przedstawiła w skrócie historię kształtowania się naszej państwowości. Sekretarz Gminy Czemierniki, p. Waldemar Kozak odczytał list otwarty od wojewody lubelskiego skierowany do mieszkańców w związku z tą wyjątkową rocznicą. Następnie przyszła pora na występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego i recytatorów przygotowanych przez p. Agnieszkę Kaczorek i p. Krzysztofa Badziaka. Młodzi artyści zaznaczyli, że przez tych kilka chwil nie sposób opowiedzieć o wszystkim, czego doświadczyła nasza ojczyzna w drodze do upragnionej niepodległości. Postarano się jednak (w najmniejszej cząstce) przedstawić - piosenką i poezją - historię wolności naszego narodu.
Na uwagę zasługiwali recytatorzy: Karolina Dawidek ("Trzeci rozbiór"), Jagoda Kostrzewa ("Czarna sukienka"), Jakub Delmaczyński (fragm. "Dziadów cz. III" A. Mickiewicza), Łucja Wójtowicz ("Na pobojowisku" H. Merzbacha).
Wieczór, muzyka i poezja - to wszystko sprawiło, że koncert na długo pozostanie w naszej pamięci.
Tydzień później w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM odbył się występ chóru szkolnego. Artyści jeszcze raz, w przejmujący sposób odśpiewali pieśni:" Sto dwadzieścia trzy", "Póki Polska żyje w nas", "Rota", " 11 listopada", "Legiony", "Niepodległa, Niepokorna". Jakub Delmaczyński i Jagoda Kostrzewa wyrecytowali teksty poetyckie. Koncert wzruszył słuchających. Ks. proboszcz J. Latawiec serdecznie podziękował p. Grzegorzowi Kornackiemu i nauczycielom za przygotowanie młodzieży. Na koniec wszyscy odśpiewali nasz hymn narodowy.

II Czemiernickie Marsze Niepodległości

Dnia 10 listopada 2018 r. odbyły się II Czemiernickie Marsze Niepodległości. Organizacją imprezy zajęli się: Tomasz Sobieszek oraz Krzysztof Badziak – nauczyciele tutejszego Zespołu Szkół. Patronat nad nią objął pan dyrektor, Ireneusz Kaczorek. O dobrą jakość materiałów startowych zadbał pan dyrektor, Adam Kurowski. Sędziami imprezy byli absolwenci naszej Szkoły – Sebastian Maj i Maksymilian Kurowski.
Nie zabrakło również Instytucji, które chętnie udzieliły wsparcia materialnego.
Były to:
• Urząd Gminy w Czemiernikach,
• Piekarnia „Albert” P. Domański,
• P.H.U. W. Domański.
Wśród celów imprezy należy wymienić, m.in.:
• Nawiedzenie urokliwych miejsc Czemiernik,
• Promocję wśród mieszkańców Gminy Czemierniki różnych form aktywnego spędzania wolnego czasu,
• Popularyzację turystycznych marszy na orientację.
Zaproszenie do uczestnictwa w Marszach spotkało się ze sporym odzewem. Wzięło w nich udział około 60 osób. Uczestnicy kategorii JUNIOR mieli do pokonania trasę długości 6,5 km. Natomiast grupy OPEN i RODZINNA musieli przejść trasę o kilometr dłuższą. Oprócz znalezienia wszystkich punktów uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania związane z naszą miejscowością.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
1. Rodzinna: Rodzina Drabików,
2. Open: Paweł i Piotr Cholewowie,
3. Junior: Maciej Mierkiewicz i Sebastian Bajda.
Sponsorzy imprezy zadbali o to, by jak najwięcej osób otrzymało nagrody rzeczowe. Każdy z uczestników otrzymał również dyplom uczestnictwa w II Czemiernickich Marszach Niepodległości.
Wszystkim gratulujemy!

Pokazy chemiczne na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie

Dnia 9 listopada grupa uczniów Zespołu Szkół w Czemiernikach udała się na wycieczkę do Lublina. Pierwszą z atrakcji było uczestnictwo w pokazach chemicznych organizowanych przez Wydział Chemii przy lubelskim UMCS-ie. Wykwalifikowana kadra uczelni wprowadziła nas w tajniki tej dziedziny nauki, pokazując różne eksperymenty, w których brali aktywny udział również nasi uczniowie.
Kolejny etap wycieczki miał miejsce w Centrum Handlowym Plaza, gdzie udaliśmy się na seans filmowy w postaci najnowszej polskiej komedii pt. „Planeta Singli 2”. Po jego zakończeniu udaliśmy się w podróż powrotną do Czemiernik.
Opiekunami wycieczki byli wychowawcy klas: pani Jolanta Karwowska-Nowak, pan Krzysztof Badziak, a także rodzic – pani Mariola Trojak.

Dyskoteka

9 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę integrującą społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą, jak i starszą. Przy dźwiękach dobrej muzyki wszyscy spędzili miło czas.

Dla niepodległej...

8 listopada 2018r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. W tym roku obchodzimy setną rocznicę tego ważnego wydarzenia. Po 123 latach niewoli, polski naród, zwycięsko wywalczył upragnioną wolność. Stało się to 11 listopada 1918r.
Przedstawione teksty i melodie przypomniały nam proces kształtowania się naszej państwowości. Młodzież opowiadała o konsekwentnym wyniszczaniu Polski przez trzech zaborców. Wspomniano o zrywach patriotycznych, które dodawały narodowi polskiemu sił i wzmacniały nadzieję na odzyskanie niepodległości. Podkreślano, że istota polskości kryła się głęboko w jedynym miejscu - w sercach ludzi kochających swoją ojczyznę ponad własne życie.
Obok rysu historycznego nie zabrakło poezji i pięknych pieśni przygotowanych przez chór pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego. Na szczególną uwagę zasługują soliści: Jagoda Kostrzewa z kl. III a (pieśń: "Sto dwadzieścia trzy"), Natalia Zdunek z kl. VII a ("Póki Polska żyje w nas"), Franciszek Dawidek z kl. V b ("Niepodległa, Niepokorna"), Gabriela Rzymańska z kl. VI b (11 Listopada). Część artystyczną przygotowali: p. Agnieszka Kaczorek, p. Krzysztof Badziak, p. Beata Kublicka, p. Dariusz Mitura (piękna dekoracja). To spotkanie było też okazją do rozdania nagród za konkurs historyczny "Narodziny Niepodległej Polski", który odbył się 5 listopada.
Wyniki konkursu:
Klasy IV - VI
I miejsce - Wiktoria Walaszek z kl. VI a
II miejsce - Patryk Maj z kl. V b
III miejsce - Michał Chudek oraz Mikołaj Król z kl. V a

Klasy VII -VIII i gimnazjum
I miejsce - Anna Kaczorek - kl. VII b
II miejsce - Dominika Sińska - kl. VIII c
III miejsce - Maciej Świć - kl. VIII b
Organizatorami konkursu byli: p. Beata Kublicka i p. Grzegorz Kornacki.

Przed świętem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym

31 października odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie. Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny związany ze świętem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym. Zebraliśmy się po to, aby pobyć przez chwilę z zadumie nad przemijaniem oraz z tymi, których już z nami nie ma. Wysłuchaliśmy pięknych utworów poetyckich-między innymi L. Staffa, E. Brylla, K. Iłłakowiczówny. Wyjątkowy nastrój podkreśliły utwory muzyczne i piosenki wykonane przez naszych uczniów. To niecodzienne spotkanie przygotowały: p. Dorota Stelmach, p. Katarzyna Wierzbicka, p. Lucyna Skubisz, p. Małgorzata Urbańczyk-Pluta, p. Zofia Dawidek-Romanowicz.
Uczniowie z wielu klas wraz z nauczycielami nawiedzili cmentarz tak przed, jak i po Święcie Zmarłych. Odwiedzili groby: powstańców, poetki Marianny Bocian, nauczycieli, księży i innych osób zasłużonych dla naszej miejscowości. W ciszy i zadumie wspominali wszystkich zmarłych pochowanych na czemiernickim cmentarzu.


Klasy Va i Vb w multimedialnym Muzeum Historii Kocka

26 października uczniowie klas Va i Vb mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji historii w multimedialnym Muzeum Historii Kocka – jednego z miast w naszej najbliższej okolicy. W bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób poznali jego dzieje od czasów prehistorycznych (bawili się w archeologów, oglądali animacje, układali makietę średniowiecznego miasta i puzzle z zabytkowymi miejscami). Poznali postacie związane z dziejami miasta, m.in. Firlejów i Anny Jabłonowskiej, która dzięki nowoczesnej technice opowiadała sama o sobie. W podróży multimedialnej odwiedzili miasteczko żydowskie, będąc świadkami rozmowy rodziny żydowskiej w wieczór rozpoczynający szabas. Dowiedzieli się o zasługach bohaterów bliższej historii, związanych z Kockiem: Berka Joselewicza, Józefa Piłsudskiego i Franciszka Kleeberga. Po zwiedzeniu muzeum uczniowie odwiedzili Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną. Zobaczyli, jak jest urządzona, byli w pięknej czytelni oraz mogli obejrzeć wystawę poświęconą 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Opiekunkami uczniów były p. Katarzyna Kornacka i p. Anna Lejczyk.

Biwak historyczny „550/100’’

W dniach 19-20.10. 2018 r. harcerze z 13 DH im. K.Chodkiewicza uczestniczyli w biwaku historycznym „550/100’’, zorganizowanym przez I Szczep Harcerski ,,Infinity” im. hm. M. Stagrowskiego z Radzynia Podlaskiego. Tematyka zajęć dla harcerzy dotyczyła 100 - letniej historii harcerstwa oraz 550 - letniej historii miasta Radzynia Podlaskiego. Braliśmy udział w zajęciach uczących współpracy w grupie, tolerancji, akceptacji oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zorganizowano również grę miejską, której trasa biegła ciekawymi i uroczymi zakątkami Radzynia Podlaskiego. Podczas wyjazdu młodzi harcerze mieli okazję poznać niektóre tajniki życia harcerskiego. Opiekunkami uczniów były: p.Beata Kublicka, p. Anna Kawecka- Sikorska i p. Jolanta Karwowska – Nowak.

Wycieczka klas zerowych do lasu

19.10.2018r dzieci z klas zerowych brały udział w wycieczce do lasu, podczas której obserwowały zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie. Uczniowie, wędrując ścieżką edukacyjną „Brzeziny”, poznały wiele ciekawostek na temat: drzew, zwierząt, ochrony przyrody oraz roli lasu w życiu człowieka. Miały okazję zebrać skarby lasu: liście, szyszki, owoce drzew czy grzyby. Na zakończenie odwiedziły leśniczówkę, wręczając jej gospodarzowi przygotowane wcześniej rysunki o leśnej tematyce. Ostatnim etapem wycieczki było spotkanie grup zerowych przy głazie narzutowym „Gruby Michał” i wysłuchanie z nim związanych legend.

Wycieczka klas III do Lublina

18 października 2018 roku uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawcami - p. Justyną Misiejuk i p. Tomaszem Sobieszkiem pojechali na wycieczkę do Obozu Zagłady na Majdanku w Lublinie. Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z miejscami pamięci narodowej. Swoim pobytem w tym miejscu uczniowie oddali hołd ofiarom nazizmu. Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to lekcja historii na żywo, historii, o której powinien wiedzieć każdy.
Pobyt na Majdanku i historie, które opowiadała pani przewodnik, uświadomiły uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyją w wolnym kraju. Dla większości uczestników była to pierwsza wizyta w tym swoistym muzeum. Uczniowie widzieli komory gazowe, łaźnie i krematorium oraz wieże strażnicze, makietę obozu w jego pierwotnej formie, gdyż obecny stan obozu to tylko część tego, czym był wcześniej. Oglądali także zdjęcia osób tam przebywających, ich ubrania (pasiaki) oraz baraki mieszkalne. Usłyszeli o tym, jak więźniowie organizowali się w grupy wsparcia, jak modlili się, by wytrwać i jak wyglądał ich dzień w obozie koncentracyjnym. Wędrówkę po muzeum zakończyliśmy w mauzoleum, gdzie spoczywają prochy więźniów i widnieje napis „Nasz los, dla Was przestrogą.....”
Następnym punktem wycieczki był seans filmowy w kinie. Uczniowie obejrzeli film pt. „Wenom” w technologii 4DX. Po projekcji filmu wróciliśmy do Czemiernik.

Spotkanie z policjantami

18 października 2018r. odbyło się spotkanie z policjantami, którzy przeprowadzili z pięciolatkami z przedszkola oraz uczniami edukacji wczesnoszkolnej pogadankę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, utrwalili też znajomość numerów telefonów alarmowych. Atrakcją spotkania był pies policyjny o imieniu Ramzes. Policjant wyjaśnił dzieciom, na czym polega praca psa w policji, pokazał sprzęt, jaki jest niezbędny do przeprowadzania akcji ratowniczych. Dzieci mogły pogłaskać czworonożnego funkcjonariusza oraz zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Setna rocznica powstania ZHP

17.10.2018- w Zespole Szkół w Czemiernikach odbyła się konferencja, podczas której świętowano setną rocznicę powstania ZHP. Gościliśmy Komendanta Chorągwi Lubelskiej hm. Tomasza Sycha, hm. Stanisława Dąbrowskiego, władze Gminy Czemierniki, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół. Naszymi gośćmi była również brać harcerska z dawnego Hufca im. hm.M.S.Lisowskiego z Radzynia Podlaskiego, jak również komendantka i harcerze z obecnie istniejącego Szczepu ,,Infinity” z Radzynia Podlaskiego. Podczas konferencji nasi goście mieli okazję obejrzeć pamiątki i zdjęcia po hm. Michale Stefanie Lisowskim oraz wystawę zdjęć i kronik z historii ZHP w Gminie Czemierniki, a także wysłuchać prelekcji p. Grzegorza Figla na temat harcmistrza Lisowskiego wygłoszonej w imieniu dr. Janusza Kłapcia z Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorami uroczystości byli: Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Tadeusz Sławecki oraz 13 DH im. K. Chodkiewicza w Czemiernikach wraz z opiekunami: p.Beatą Kublicką, p.Anną Kawecką- Sikorską i p.Jolantą Karwowską – Nowak. Oprawę muzyczną przygotował p.Grzegorz Kornacki.

Wycieczka do Centrum Zabaw Fikoland w Parczewie

16 października 2018 roku uczniowie klas IIa i IIIa pod opieką wychowawczyń - p. Magdaleny Skubiszewskiej-Kułak i p. Jolanty Koteckiej wyjechali na wycieczkę do Centrum Rozrywki FIKOLAND w Parczewie. Dzieci spędziły miło czas w sali zabaw korzystając z różnych oferowanych tam atrakcji. Następnie z dużym zainteresowaniem obejrzały w kinie film pt. "Księżniczka i smok". Radosny nastrój i piękna słoneczna pogoda towarzyszyły w tym dniu uczestnikom wycieczki.

Wycieczka klas VI

15.10.2018r. uczniowie klas: VI a i VI b pod opieką p. Agnieszki Kurowskiej, p. Anny Witek-Kondrat i ks. Michała Znoja udali się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Obejrzeli różne style ozdób choinkowych oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia bombek, a także poznali etapy ich powstawania. Następnie podążyli szlakiem Ojca Mateusza w Sandomierzu. Spacerując w piękny jesienny dzień podziwiali zabytkowe kamieniczki, rynek, z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej oglądali panoramę Sandomierza, przeszli podziemną trasą turystyczną i spotkali się z woskowymi postaciami głównych aktorów z serialu „Ojciec Mateusz” w muzeum. Po zakupieniu pamiątek, pełni wrażeń powrócili do domów.

Święto Edukacji

W piątek 12 października, z okazji Święta Edukacji odbyła się uroczysta akademia z udziałem wielu zaproszonych gości – władz gminy, księży z tutejszej parafii, a także przedstawicieli zaprzyjaźnionych i współpracujących z naszą szkołą placówek: służby zdrowia, banku czy ośrodka pomocy społecznej. Swoją obecnością zaszczycili nas też emerytowani nauczyciele oraz rodzice uczniów. W montażu poetycko – muzycznym, przygotowanym przez p. Teresę Zdunek i p. Katarzynę Kornacką, nie zabrakło w roku jubileuszu 100 – lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę niewielkiej dawki historii. Uczniowie przybliżyli okoliczności powstania Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego na świecie ministerstwa oświaty. Obok tekstów humorystycznych, opisujących dzisiejszą szkołę, znalazły się piękne utwory poetyckie, mówiące o trudnej i ofiarnej pracy nauczycieli. Dopełnieniem recytacji były piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego. Słowa życzeń i podziękowań popłynęły od uczniów, ich rodziców i zaproszonych gości. Uroczysty nastrój podkreśliła dekoracja wykonana przez p. Zofię Dawidek – Romanowicz. Szkolny Samorząd Uczniowski obdarował wszystkich nauczycieli symbolicznymi kwiatami.

Klasy czwarte i piąte na spektaklu „Skąd nasz ród”

11 października 2018r. uczniowie klas czwartych i piątych, pod opieką pań: A. Lejczyk, M. Kojtych, K. Kornackiej, D. Kuszneruk i E. Sokół, wzięli udział w spektaklu „Skąd nasz ród” w wykonaniu aktorów teatru ARTENES z Wrocławia w Radzyniu Podlaskim. Artyści przypomnieli nam dzieje powstania naszego państwa. W opowieści o Mieszku, który obraduje ze swoimi doradcami o przyszłości kraju, a postanawiając zapoznać się z opinią ludu, przebiera się za wędrowca i wyrusza w podróż, gdzie spotyka grupę zwiadowców – Wikingów, którzy, planując najazd na tereny Polan, potajemnie zbierają informacje o historii i obyczajach Słowian, przybliżyli naszym wychowankom najważniejsze polskie legendy, m.in. o Lechu, Czechu i Rusie, Wandzie co nie chciała Niemca czy o Popielu i Piaście. W ciekawy i niekonwencjonalny sposób, dzięki pięknej scenerii, efektom specjalnym i pełnej humoru grze aktorów, z łatwością udało się nam przenieść w bardzo odległe czasy, a jeden z czwartoklasistów – Jakub Blicharz odegrał rolę 7-letniego Ziemowita, za co otrzymał podziękowania i autografy artystów. Przedstawienie było nie tylko lekcją historii, ale też patriotyzmu.

Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czemiernikach

Uczniowie kl. IIa i IIc z wychowawczyniami - p. Magdaleną Skubiszewską-Kułak i p. Renatą Krasucką oraz p. Anną Miturą w dniu 11.10.2018 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Mój przyjaciel mieszka w książce", realizowanego w klasach II, odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Czemiernikach. Celem wizyty było poznanie tamtejszego księgozbioru, zapoznanie z zasadami wypożyczania książek, a także ich rozmieszczeniem. Dzieci zadawały wiele pytań. Dowiedziały się, jak działa biblioteka. Poznały zasady funkcjonowania wypożyczalni i czytelni oraz różne formy pracy z czytelnikiem. Mamy nadzieję, że ta ciekawa wizyta poszerzy grono małych czytelników.

W 79 rocznicę przeprawy wojsk SGO „Polesie”

06.10.2018 - w 79 rocznicę przeprawy wojsk SGO „Polesie” przez rzekę Tyśmienicę w miejscowości Bełcząc odbyła się polowa msza święta w intencji żołnierzy generała Franciszka Kleeberga. Po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości złożono kwiaty przy kamieniu upamiętniającym przeprawę wojsk generała z 30 IX-1X 1940r. W uroczystości brały udział poczty sztandarowe z Dęblińskiego Batalionu Wojskowego, Zespołu Szkół w Czemiernikach: szkoły podstawowej i gimnazjum.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

28 września lekcje w naszej szkole wyglądały nieco inaczej niż zwykle. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, a także zapraszani na lekcje goście głośno czytali swoje ulubione lektury. Starsze koleżanki czytały uczniom z klas młodszych. Czytano bajki matematyczne, ciekawostki o piłkarzach czy kompozytorach, wierszyki, a także fragmenty powieści młodzieżowych oraz lektury szkolne. Koordynatorkami akcji były panie bibliotekarki.


Wycieczka klas VIII do Lublina

We wtorek 25 września uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Miała ona charakter edukacyjny. W jej programie było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku, które powstało na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego.
Uczniowie zobaczyli Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku, który składa się z bramy, Drogi Hołdu i Pamięci oraz Mauzoleum. Na terenie byłego obozu zachowały się baraki, komory gazowe, łaźnie i krematorium oraz wieże strażnicze. Pani Beata Kublicka w bardzo interesujący sposób przedstawiła historię powstania obozu i jego dzieje oraz życie więźniów. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, byli przejęci losami skazańców, zadawali pytania.
Następny punkt wycieczki – film „ Dywzjon 303. Historia prawdziwa” - był ściśle związany z historią naszego narodu. Przedstawiał udział polskich asów przestworzy w bitwie powietrznej o Anglię.
Pogoda nam sprzyjała. W dobrych humorach pod opieką pań: Beaty Kublickiej, Anny Pogorzelskiej-Zdunei i Elżbiety Łucek wszyscy wrócili do domu.

Zlot Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego

21-23 09.2018- W Łukowie odbył się Zlot Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Uczestniczyło w nim 400 harcerzy i odbywał się pod hasłem ,,Mamy Moc”. W zlocie brała udział również delegacja harcerzy z 13DH i. K. Chodkiewicza Zorganizowano koncert z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i setnej rocznicy powstania ZHP. Podczas gry miejskiej mieliśmy okazję poznać historię i zabytki miasta Łukowa. Wolne chwile wypełniały nam zajęcia związane z tematyką zlotu. To na nich mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych zabaw i pląsów.

XVIII Rajd pamięci Harcerzy Radzyńskich

19.09.2018- w miejscowości Sitno, w miejscu śmierci harcmistrza Michała Stefana Lisowskiego odbyła się msza polowa inaugurująca XVIII Rajd pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygóździa. W uroczystościach brała udział delegacja harcerzy z 13 DH z Czemiernik. Mszy św. przewodniczył ks.Michał Gosk. Miejsce, w którym odbywała się uroczystość, uczyło patriotyzmu, uczciwości obowiązkowości w oparciu o świadectwo życia harcmistrza.

„Niepodległość harcerstwem znaczona 100.rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego”

18.09.2018- 13 Drużyna Harcerska im. K. Chodkiewicza wraz z opiekunkami: p. Beatą Kublicką i p. Jolantą Karwowską - Nowak uczestniczyła w wernisażu i w ogólnopolskiej konferencji naukowej ,,Niepodległość harcerstwem znaczona 100.rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego”. Organizatorami uroczystości byli :Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Muzeum Harcerstwa w Warszawie oraz Chorągiew Lubelska Związku Harcerstwa Polskiego. Mieliśmy okazję obejrzeć obszerny wybór materiałów, w tym rękopisów, dokumentów z życia społecznego, oryginalnych eksponatów, pozwalających zaprezentować historię ZHP. Podczas konferencji wysłuchaliśmy bardzo ciekawych referatów np.prof.dr.hab.Adama Massalskiego,,Zjazd zjednoczeniowy ZHP-jego geneza i następstwa”.

Pokaz historyczny grupy artystycznej EXPLANATION

W czwartek 13 września naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna EXPLANATION, która zaprezentowała pokaz historyczny pt. „DROGA DO WOLNOŚCI. Losy Rzeczypospolitej w latach 1772-1921”. Oferowana przygoda z historią to wyprawa do XVIII , XIX i XX wieku poprzez najważniejsze wydarzenia historyczne aż do odzyskania niepodległości. Podczas przedstawienia uczniowie byli aktywnie angażowani i mogli wcielić się w postacie historyczne. Prezentację poprowadził nasz były uczeń Jakub Domański.

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty

W poniedziałek 3 września pan dyrektor Ireneusz Kaczorek w obecności władz świeckich, kościelnych i rodziców dokonał uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. Po przemówieniach zaproszonych gości uczniowie z wychowawcami udali się do pracowni w celu omówienia spraw związanych z organizacją pierwszych dni w szkole.

Wyzwanie, sport, zabawa i wolontariat

W sobotę 1 września na terenie naszej gminy odbył się bieg z przeszkodami Castorian Extreme Race TRIAL. W zawodach wzięło udział 160 uczestników. Mieli do pokonania 4 km trasy, 20 przeszkód, błoto, tunele, bagno, wysokie ścianki i wymagający teren.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: p. Dyrektor Ireneusz Kaczorek, p. Dorota Sułek i p. Waldemar Cholewa Do pomocy w przygotowaniach i podczas biegu włączyła się grupa wolontariuszy (uczniów i absolwentów naszej szkoły): Izabela Karczmarz, Julia Kozak, Paulina Kozak, Kinga Kozdra, Łukasz Listosz, Maciej Mańko, Zuzanna Mierkiewicz, Wiktoria Musikowska, Agnieszka Niewęgłowska, Adrianna Nurzyńska, Izabela Paśnik, Kinga Paśnik, Jakub Pietrzycki, Anna Sobieszek, Gabriela Sobijanek, Rafał Szczepaniak, Anna Szwaj, Emilia Wadowska, Maksymilian Kurowski, Cyprian Kurowski, Gabriela Misiejuk, Mikołaj Ciesielski, Jakub Jaszczuk, Kondrat Anna, Sebastian Maj oraz Wiktor Marek.
Opiekunami wolontariuszy byli: p. Justyna Misiejuk, p. Agnieszka Kurowska i p. Adam Kurowski.
Dziękujemy p. Magdalenie Krawczyk i p. Sławomirowi Karwowskiemu za zaproszenie.

Podsumowanie szkolnych osiągnięć

W środę 20 czerwca cała społeczność szkolna uczestniczyła we mszy św. z okazji zakończenia roku. Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się apel poświęcony podsumowaniu osiągnięć w różnych konkursach: sportowych, plastycznych, polonistycznych (literacki, ortograficzny), z języka angielskiego, matematycznych, wokalnych, za pracę w aktywie bibliotecznym i oszczędzających w SKO. Dyrekcja wręczyła wyróżnionym uczniom dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe.

Klasy V b i VI b na Farmie Iluzji

Uczniowie klas V b i VI b wzięli udział w konkursie pod hasłem „Kronika sera” zorganizowanym przez Spółdzielczą Mleczarnię ,,Spomlek” w Radzyniu Podlaskim. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu kroniki ukazującej tradycje i historie serowarskie w powiecie radzyńskim na przestrzeni minionych 50 lat lub w czasach wcześniejszych. Celami konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowania uczniów historią lokalnej społeczności, propagowanie idei prowadzenia kroniki jako dokumentacji życia i pracy ludzi oraz rozwijanie zdolności pracy w grupie. Uczniowie obydwu klas przygotowali takie kroniki, które zostały przesłane organizatorowi konkursu 18 maja 2018r. Kilka dni później otrzymaliśmy wiadomość, że komisja konkursowa postanowiła przyznać obu pracom I miejsca. Nagrodą była całodniowa wycieczka do Farmy Iluzji, która odbyła się we wtorek 19 czerwca 2018 roku. Obie klasy pod opieką p. Beaty Kublickiej, p. Wiesławy Frączek i p. Danuty Kuszneruk mogły zobaczyć na terenie Parku Edukacji i Rozrywki dziesiątki eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczających ludzkim zmysłom i prawom fizyki. Skorzystaliśmy z następujących atrakcji: Latająca Chata Tajemnic- Krzywy Domek, Grobowiec Faraona i Muzeum Egipskie, Tunel Zapomnienia, Opuszczona Kopalnia i jej tajemnica, Labirynt Luster, Pajęcze Sieci, zjeżdżalnie, huśtawki, Obrotowy Domek, Meble Olbrzyma, Kolejka Wesołe Kaczuszki i karuzela łańcuchowa. Po wspaniałej zabawie całą grupą udaliśmy się na ciepły posiłek. Ostatnim punktem programu był czas wolny i zakup pamiątek. Cieszymy się, że mamy bardzo zdolnych uczniów, dzięki którym takie atrakcje ja ta, przytrafiają się i mamy nadzieję, że nie był to ostatni raz. Szczęśliwi i troszeczkę zmęczeni… upałem wróciliśmy do Czemiernik.

Szkolna Liga Strzelecka

15 czerwca 2018 r. nasza drużyna uczestniczyła w piątych, ostatnich w tym roku szkolnym, zawodach Szkolnej Ligi Strzeleckiej. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Białej. Wśród reprezentantów naszej szkoły znaleźli się: Klaudia Bajda, Cezary Abramek, Sebastian Stec oraz Jakub Salczyński.
Duża rywalizacja nie pozwalała na choćby jedną chwilę rozproszenia, za to każdy musiał dać z siebie jak najwięcej, aby drużyna mogła wywalczyć jak najwyższą lokatę. Dobrym motywatorem stały się również ciekawe nagrody rzeczowe.
Nasza drużyna znalazła się na podium, zajmując trzecią lokatę. W klasyfikacji indywidualnej nasi uczniowie również zajęli wysokie pozycje: Klaudia Bajda – III miejsce w kategorii pistolet pneumatyczny; Sebastian Stec – drugie miejsce w kategorii karabin pneumatyczny – chłopcy.
Wśród zaproszonych gości pojawił się mi.in. Sekretarz Gminy Czemierniki, pan Henryk Mateusiak.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z efektów swoich starań, jak również z nagród, które otrzymali.

Drugie spotkanie szkół kościuszkowskich

14. 06. 2018 r. odbyło się w naszej szkole drugie spotkanie szkół kościuszkowskich.
Przybyli wówczas do nas przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Sosnowicy i Szkoły Podstawowej Nr 1 z Parczewa.
Spotkanie otworzył dyrektor Zespołu Szkół w Czemiernikach Ireneusz Kaczorek - powitał uczniów i nauczycieli szkół, przedstawicieli organu prowadzącego- wójta gminy Czemierniki p. Krystynę Dobrowolską oraz sekretarza gminy p. Henryka Mateusiaka, dyrektorów szkół - z Sosnowicy p. Marzenę Bancerz i z Parczewa - p. Jarosława Pastora.
Następnie podziwialiśmy występy uczniów z poszczególnych placówek. Usłyszeliśmy piękne piosenki i wiersze, Na koniec bawiliśmy się przy występie chóru z naszej szkoły pod kierunkiem p. G. Kornackiego.
Po koncercie uczniowie z Sosnowicy i Parczewa udali się na spacer ulicami Czemiernik, zobaczyli pałac Firlejów, Rynek i kościół parafialny pw. św. Stanisława BM.
Spotkanie zakończyły rozgrywki sportowe na boisku Orlik pomiędzy drużynami szkolnymi.

Konkurs ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII”

W dniach 26 marca - 13 czerwca 2018r. w naszej szkole odbył się coroczny trzyetapowy konkurs ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII”.
- w kategorii klas IV – VI tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Anna Kaczorek z kl. VIb, II miejsce zajęła Natalia Szaniawska z kl. VIa, trzecie miejsce: Julia Bartoszuk z kl. IVa i Gabriela Domańska z kl. Vb, wyróżnienie – Ewa Skubisz z kl. IVa.
- w kategorii klas VII Mistrzem Ortografii została Aleksandra Bojanek z kl. VIIa, a drugie miejsce zajęła Dominika Sińska z kl. VIIc.
- w kategorii klas gimnazjalnych tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Gabriela Sobijanek z kl. IIa, II miejsce – Aleksandra Kwasek z kl.IIb.
Zwyciężczyniom gratulujemy!

Klasy I b i I c w Kazimierzu Dolnym i w Nałęczowie

Dnia 11 czerwca 2018 roku klasy pierwsze pod opieką p. Anny Różyk, p. Renaty Krasuckiej oraz p. Edyty Łucek uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.
Pierwszym etapem naszej podróży był Kazimierz Dolny. Zwiedzanie zaczęliśmy od Rynku, gdzie czekały na nas renesansowe kamieniczki. Obejrzeliśmy również kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. W dalszej części udaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, Zamek i Basztę z XIII wieku, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Ostatnim etapem naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego spoglądaliśmy na Kazimierz Dolny i Janowiec. Drugą część dnia poświęciliśmy na zakup pamiątek oraz oryginalnych kazimierskich kogutów.
Następnie udaliśmy się do Nałęczowa. Jest to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Parku Zdrojowego w tej malowniczej miejscowości. Spacerując po alejkach odczuwaliśmy leczniczy wpływ mikroklimatu.
Wszystko, co dobre jednak kiedyś się kończy, więc wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci.

Program Edukacyjny „TRZYMAJ FORMĘ”

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła kontynuowała swój udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”. Celem projektu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych i promocji zasad aktywnego stylu życia. Poprzez projekt ten zachęcamy uczniów do dokonywania właściwych żywieniowych wyborów i aktywnego spędzania wolnego czasu. Do realizacji zaplanowanych zadań włączyli się wszyscy uczniowie klas V – VII szkoły podstawowej i kl. II – III gimnazjum oraz nauczyciele.
W ramach realizacji programu „Trzymaj formę!” przeprowadzono następujące działania:
1.	GAZETKI ŚCIENNE dotyczące zasad zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

2.	Gazetki na stołówce szkolnej pt. ,,WITAMINA MIESIĄCA”.

3.	Promowanie aktywności fizycznej poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu: udział w zawodach, turniejach, siłownia, SKS,
ORLIK, ferie zimowe na sali gimnastycznej. 4. Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez udostępnienie dzieciom owoców, warzyw, mleka oraz produktów mlecznych. 5. Uczniowie klasy III b gimnazjum przeprowadzili w szkole podstawowej i gimnazjum akcję OBLICZANIE BMI. 6. Odbyło się spotkanie klas II GM i kl. VII SP z panią doktor miejscowego Ośrodka Zdrowia na temat ZDROWEGO ODŻYWIANIA I CHORÓB ZWIĄZANYCH
Z NIEWŁAŚCIWYM ODŻYWIANIEM (m.in. otyłość, anoreksja, bulimia) poprowadzone przez uczniów kl.III b GM. Pani
doktor przedstawiła uczniom zasady właściwego odżywiania, podkreśliła, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego
zdrowia, a także przestrzegała przed skutkami niewłaściwego odżywiania. 7. SPOTKANIE Z DIETETYKIEM dla klas V SP oraz kl. III GM, na którym uczniowie dowiedzieli się, co i w jakich proporcjach
powinniśmy jeść, a także jak dużą wartość dla naszego organizmu ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. 8. KONKURSY WIEDZY • Uczniowie brali udział w siódmej edycji „Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia TRZYMAJ FORMĘ”, • Odbył się szkolny konkurs wiedzy na temat ZDROWEGO ODŻYWIANIA. 9. KONKURSY PLASTYCZNE • Konkurs plastyczny pt. „Zdrowe Odżywianie”- prace uczniów zostały umieszczone na stołówce szkolnej. • Konkurs plastyczny „Zachęć swojego kolegę do aktywności fizycznej” w kategoriach kl. IV-VI SP oraz kl. VII SP i kl.II- III GM. 10. W ramach Dnia Dziecka zorganizowano Dzień Sportu. 11. POGADANKI TEMATYCZNE W kl. VI c przeprowadzona została pogadanka o zdrowym odżywianiu się, po której uczniowie przygotowali sałatkę wieloowocową. Wszystkim smakowała! W klasie VI b przeprowadzono pogadanki tematyczne: • Bezpieczeństwo w czasie wypoczynku zimowego, • Prawidłowa dieta, czynne uprawianie sportu – zachowanie prozdrowotne, • Zachowania proekologiczne na co dzień. W klasie VII a przeprowadzono pogadanki tematyczne: • Naucz się mówić NIE, • Znajdź właściwe rozwiązanie, • Nałogi czy silna wola i zdrowie?, • Dlaczego należy dbać o środowisko naturalne, • Czy wiesz, co jesz? W klasie VII c przeprowadzono pogadanki tematyczne: • Zdrowe odżywianie, • Aktywne spędzanie wolnego czasu W klasie III b przeprowadzono pogadankę tematyczną: • Odżywianie i sposób przygotowania posiłków a zdrowie. Klasy II i kl. III GM na zajęciach technicznych • przygotowywały kanapki, surówki, sałatki oraz sposoby składania serwetek, • układały jadłospisy, poznawały piramidę zdrowego żywienia. 12. NIGDY NIE PRÓBUJ, NIGDY NIE ZACZYNAJ – warsztaty profilaktyczne 13. RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU • Rajdy piesze, • Zawody sportowe, • Spływy kajakowe, • Zajęcia rekreacyjno-sportowe w ramach zajęć świetlicowych. Klasa VIa, VIb, VIc: • Wycieczka do Kazimierza Dolnego, Klasa Vb, VIb: • Wycieczka do Farmy Iluzji. klasa VI b: • Wycieczka do Chełma, • Wycieczka po naszej miejscowości, • Wycieczka do Lublina (lodowisko). klasa VII a, VII b, VIIc: • Wycieczka na lodowisko, • Wycieczka do Zamościa, • Wycieczka do Parku linowego. Klasa II a GM • Wycieczka na lodowisko, • Wycieczka do centrum rozrywki (gra w kręgle oraz bilard), Klasa III a i kl. III b GM • Wycieczka na lodowisko, • Wycieczka Wrocław - Karpacz – Praga (piesza wyprawa na Śnieżkę) Klasa VI c, • Grała w piłkę nożną i siatkówkę. 14. SPRAWDZAM SWOJĄ SPRAWNOŚĆ FIZYCZNĄ • Uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego dokonywali pomiaru tętna przed i po wysiłku. 15. Na lekcjach przyrody • W klasach V przeprowadzono tematy: Składniki pokarmowe i ich rola, Wykrywam składniki pokarmowe – uczeń w działaniu, • W klasach VI przeprowadzono temat: Składniki pokarmowe i ich rola w organizmie. 16. Na lekcjach biologii • W klasach VII zrealizowano tematy: Składniki odżywcze, ich rola i źródła, Trawienie pokarmów, Potrzeby pokarmowe ludzi,
Zasady prawidłowego żywienia, Skutki niewłaściwego żywienia, Choroby układu pokarmowego oraz zasady profilaktyki, Choroby
jako efekt zaburzenia homeostazy, Choroby szerzenia się i profilaktyka chorób zakaźnych, Choroby nowotworowe. • W klasach II GM zrealizowano tematy: Odporność organizmu, Zaburzenia funkcjonowania odporności. 17. Zachęcanie uczniów do korzystania z rowerów również jako środka lokomocji do szkoły ,,Rowerowy maj”. 18. Projekt ,,ZDROWE DRUGIE ŚNIADANIE” • uczniowie klasy VI a kl. VI b i kl. VI c SP przygotowali zdrowe przekąski z produktów zawierających dużo witamin, następnie odbyła się degustacja, potrawy były bardzo smaczne (chętnych na zdrową przekąskę nie brakowało). 19. Projekt ,,CO I DLACZEGO WPŁYWA NA ZDROWY TRYB ŻYCIA?” został przygotowany i przedstawiony przez uczniów klasy II a GM.
Podsumowanie
Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jego realizację.
Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które podjęliśmy, przyniosą w przyszłości pożądane efekty.
Program realizowali : p .A. Witek-Kondrat, p. W. Frączek, p .E. Sokół , p .D. Kuszneruk, p. L. Skubisz, p. E. Łucek, p. A. Pogorzelska-Zdunek, p. B. Kublicka, p. J. Misiejuk, p. T. Sobieszek, p. J. Karwowska-Nowak, p. W Cholewa, p. M. Siwek, p. E. Kaznowska, p. K. Łabęcki, p. E. Kozak, p. Z. Dawidek-Romanowicz
Koordynator: p. A. Kawecka-Sikorska

Akcja PCK „Polsko, uśmiechaj się!”

W klasach 0 oraz 1 - 3 Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Czemiernikach przeprowadzona została akcja Polskiego Czerwonego Krzyża przy współpracy z firmą Colgate promująca zdrowy uśmiech. W ramach zajęć przedstawiono zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzieci oglądały film edukacyjny pt. „Colgate – Radosny uśmiech, Radosna przyszłość” oraz szukały odpowiedzi na pytania: Jak dbać o zęby? Co powoduje choroby zębów? Jak walczyć z kwasami, bakteriami i próchnicą?
Na spotkaniu uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne: szczoteczkę i pastę do zębów, kalendarz mycia zębów, kartę ślubowania, dyplom, plan lekcji z tabliczką mnożenia oraz książeczki edukacyjne.
Zajęcia prowadziły: Anna Kawecka-Sikorska i Edyta Kaznowska

Klasy szóste w Kazimierzu Dolnym

W poniedziałek 4 czerwca szóstoklasiści wyruszyli na wycieczkę do Kazimierza nad Wisłą. Zwiedzili ruiny zamku, weszli na wysoką basztę i wzgórze Trzech Krzyży. W drodze do centrum miasta odwiedzili kościół Farny zwany Farą. Jak się dowiedzieli od przewodnika budowano je najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie rynku. Zobaczyli także Jatki w centrum Małego Rynku, inaczej plac targowy, gdzie odbywał się handel. Następnie udali się do wąwozu korzeniowego, korzystając z wygodnych pojazdów zwanych meleksami. Po przejażdżce dotarli nad Wisłę, gdzie wsiedli na statek i popłynęli… W końcu nastąpił czas wolny, podczas którego posilili się smakowitościami oraz zakupili kazimierskie koguty i pamiątki.

„Sąd nad książką”

4 czerwca 2018 uczestniczyliśmy w apelu z okazji majowych Dni Oświaty, Książki i Prasy. Podczas zaprezentowanej przez uczniów rozprawy sądowej odbył się sąd nad książką. Po wnikliwie przeprowadzonym przez panią sędzię (przy współpracy oskarżyciela, obrońcy i świadków) przewodzie sądowym zapadł wyrok. Książka została uznana za bardzo ważną w życiu człowieka od jego najmłodszych lat, mimo nieprzychylnych zeznań świadków – współczesnych nośników i źródeł informacji. Uczniów biorących udział w inscenizacji przygotowały: p. Maria Ostaszewska i p. Anna Mitura.
Podczas apelu pan dyrektor Ireneusz Kaczorek wręczył dyplomy uczniom, którzy odnieśli sukcesy w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY oraz Powiatowym Konkursie Plastycznym „Pszczoła to skarb” – szczegółowe informacje znajdują się w zakładce SUKCESY.

Dzień Matki w klasach 0

Na początku czerwca z okazji Dnia Matki dzieci klas 0a i 0b przygotowały pod opieką wychowawczyń Małgorzaty Dzięgi i Haliny Nowak uroczystość dla swoich mam. Zaprezentowały wzruszające wiersze i piosenki przy akompaniamencie pana Grzegorza Kornackiego. Dzieci obdarowały mamusie życzeniami i uściskami oraz własnoręcznie wykonanymi upominkami. Goście mieli okazję podziwiać własne portrety wyeksponowane w mini galerii. Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek.

Obchody Dnia Dziecka

30 maja w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka.
Po apelu dzieci i młodzież mogli obejrzeć sprzęt strażacki przygotowany przez jednostki gminne Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Czemierniki.
Swoje pojazdy zaprezentowali również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim. Na boisku trawiastym odbyły się pokazy psów tropiących, przygotowane przez policjantów. Aktywnie w obchody Dnia Dziecka włączyła się MDP. Drużyna męska i żeńska zaprezentowała musztrę, tzw. „bojówkę” i zaprosiła wszystkich uczestników do zumby. Opiekę nad MDP sprawowali: p. Justyna Misiejuk i komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Wadowski.
Na boisku „Orlik” odbywały się międzyklasowe rozgrywki sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Poczęstunek dla dzieci i młodzieży przygotowała Rada Rodziców Zespołu Szkół.

„Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”

29 maja 2018 r. grupa 35 uczniów z klas 7 SP i z klas II gimnazjum wraz z opiekunami: p. Marią Ostaszewską, p. Beatą Kublicką i p. Justyną Misiejuk uczestniczyli w przedsięwzięciu: „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”, które odbyło się w ZSP w Radzyniu Podlaskim, uczniowie obejrzeli prezentacje poszczególnych zawodów, odbyły się pokazy i prezentacje służące promocji szkolnictwa zawodowego.
Celem imprezy było zachęcenie uczniów do podjęcia nauki w szkołach zawodowych (branżowych i technikach), ale też zmiana panujących w społeczeństwie stereotypów o „wyższości szkolnictwa ogólnego nad zawodowym”

Klasy zerowe w Stadninie Koni w Makoszce

29.05.2018r klasy zerowe były na wycieczce w Stadninie Koni w Makoszce, gdzie miały okazję uczestniczyć zajęciach edukacyjnych. Dzieci poznały różne rasy koni, sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni oraz zasady hodowli tych zwierząt. Największą atrakcją dla uczestników była przejażdżka konna oraz integracyjne ognisko. Uczniowie, zaproszeni przez właścicielkę stadniny, zwiedzili stuletni drewniany dworek urządzony w stylu myśliwskim. Wycieczka zakończyła się radosnymi harcami na miejscowym placu zabaw.

Klasy 0 w bibliotece szkolnej

W maju z okazji Dni Książki dzieci klas 0 odwiedziły bibliotekę szkolną. Spotkanie poprowadziła p. Anna Mitura, która opowiedziała o swojej pracy, zapoznała dzieci z wyglądem pomieszczeń bibliotecznych, zaprezentowała ciekawe propozycje literatury dziecięcej, zwróciła uwagę na konieczność poszanowanie książek. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją znajomość treści bajek poprzez rozwiązywanie zagadek słownych. W czytelni pani bibliotekarka udostępniła zerowiakom czasopisma dla najmłodszych oraz omówiła zasady zachowania się w bibliotece. Na zakończenie dzieci usłyszały „bajkę z zapachami” - „O rycerzu Stopie” oraz otrzymały słodki poczęstunek.

Dzień Matki w klasie I b

25 maja w klasie I b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki , na którą uczniowie zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu - mamy. Część artystyczna przygotowana została przez dzieci pod kierunkiem wychowawczyni. Uczniowie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali piosenki, w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność. Ogromne wzruszenie i łzy szczęścia pojawiły się na twarzach mam. Nie zabrakło tradycyjnego "Sto lat" i własnoręcznie wykonanych upominków. Ponadto dzieci przygotowały piękne portrety. Po części artystycznej odbył się słodki poczęstunek. Życzymy naszym drogim mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.

Wycieczka gimnazjalistów

W dniach 22-25 maja 2018 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce Wrocław - Praga - Karpacz. W ciągu 4 dni zwiedzaliśmy Stolicę Dolnego Śląska – Wrocław, jedno z najładniejszych miast w Europie – stolicę Czech – Pragę oraz zwiedzaliśmy Karpacz i zdobyliśmy najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (1602 m).
W wycieczce uczestniczyli przeważnie uczniowie klasy IIIa i IIIb oraz kilka osób z młodszych roczników. Opiekunami byli pani Jolanta Karwowska-Nowak, pani Anna Sikorska – Kawecka, pani Beata Jaszczuk oraz pan Arkadiusz Filipek.
Mimo wielu trudów (ok. 40 km spacerów) wróciliśmy wszyscy cali i zdrowi oraz zadowoleni z możliwości zwiedzania tak pięknych miejsc w Polsce i Europie.

Wycieczka klas VII do Zamościa

21 maja uczniowie klas siódmych wraz z opiekunkami: p. Beatą Kublicką, p. Anną Pogorzelską–Zdunek i p. Elżbietą Łucek byli na wycieczce w Zamościu.
Po przywitaniu się z panią przewodnik, spacerowaliśmy ulicami Starego Miasta. Widzieliśmy Rynek Wielki z Ratuszem, pomnik Jana Zamoyskiego, kamienice ormiańskie, synagogę, Rynek Solny i Rynek Wodny. Odwiedziliśmy Katedrę Zamojską, Pałac i Akademię Zamoyskich oraz ocalałe fragmenty fortyfikacji. Niezapomnianą chwilą był wystrzał z armaty, którą „odpalił” nasz uczeń. Następnie zwiedzaliśmy bastion VII. Jest to trasa licząca około pół kilometra, prowadząca podziemnymi korytarzami, galeriami strzelniczymi, kazamatami. Widzieliśmy tam też ekspozycję: "Historia garnizonu twierdzy zamojskiej XVII – XIX wiek, umundurowanie i uzbrojenie". Na tarasie widokowym podziwialiśmy stojące tam armaty. Następnie udaliśmy się do restauracji Polonia na bardzo smaczny obiad.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego. Zamojskie ZOO jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Jego początki sięgają 1918 roku. Obecnie jest po modernizacji. Przybyło bardzo dużo nowych „mieszkańców”. Są też różne atrakcje między innymi Park Linowy – Zoolandia. Siódmoklasistom humory dopisywały. Zadowoleni wrócili wieczorem do domu.

Wycieczka klas IIa i IIb gimnazjalnych i VIIc

W dniu 17.05.2018 r. uczniowie klas: II a i II b gimnazjalnych i VII c wraz z opiekunami: p. Justyną Misiejuk i p. Tomaszem Sobieszkiem uczestniczyli w wycieczce do Centrum Rozrywki Arkabos w Łukowie, gdzie aktywnie spędzili przedpołudnie, grając w kręgle i bilard. Posilili się w Pizzerii Da Grasso w Łukowie, następnie zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, gdzie poznali historię, biografię i ciekawostki z życia pisarza. Mieli możliwość przymierzenia strojów i obejrzenia z bliska eksponatów używanych w ekranizacjach twórczości noblisty.
Mimo deszczowej pogody humory dopisywały i po południu wycieczkowicze wrócili do Czemiernik.

Z wizytą u Ducha Bielucha i w słowiańskim grodzie

15 maja uczniowie klas czwartych wraz z opiekunkami: p. Ewą Kozak, p. Katarzyną Kornacką i p. Katarzyną Wierzbicką byli na wycieczce na Polesiu Wołyńskim. Na początku, po przywitaniu się z chełmskim niedźwiedziem, zwiedziliśmy Chełm – miasto królewskie lokowane w 1392 na terenie historycznej Rusi Czerwonej na styku dawnych trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Spacerowaliśmy chełmską starówką, widzieliśmy staromiejską studnię oraz unikatowy zabytek - kościół pod wezwaniem Rozesłania Świętych Apostołów. Odwiedziliśmy Sanktuarium - Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Weszliśmy na Wzgórze Katedralne, gdzie z dzwonnicy podziwialiśmy panoramę miasta. Największą jednak atrakcją było zwiedzenie Podziemi Kredowych (unikalnego na skalę światową labiryntu podziemnych korytarzy wyżłobionych w kredzie, który na pięciu poziomach ciągnie się kilkadziesiąt kilometrów pod chełmską starówką ) i spotkanie z Duchem Bieluchem – legendarnym opiekunem tych podziemi, strażnikiem ukrytych tam skarbów, będącym duchem znajdującego się w herbie Chełma białego niedźwiedzia, a dziś spełniającym też życzenia turystów. Prosto z kredowego królestwa udaliśmy się do Historycznego Parku „Gród Słowiański” w Górce Bieleckiej, który jest rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego grodziska. Tu przeżyliśmy niezapomniane chwile wśród pogańskich bogów, oprowadzeni po grodzie przez Grododziada. Dowiedzieliśmy się o życiu i zwyczajach pogańskich Słowian. Aktywnie spędziliśmy czas, ucząc się średniowiecznych tańców z Grodobabą, strzelając z łuku, wcielając się w postacie wojowników. Spróbowaliśmy, jak pisze się piórem i atramentem, używając pisma zwanego głagolicą. Po wielu konkursach z nagrodami posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami. Mogliśmy też obejrzeć prezentację epoki kamiennej – narzędzi, broni, strojów itp. Czwartoklasiści zmęczeni, ale zadowoleni wrócili późnym wieczorem do swoich domów.

XIII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marianny Bocian

Materiał fotograficzny możesz obejrzeć na stronie opinie.news
12 maja 2018 roku w Zespole Szkół w Czemiernikach odbył się mający trzynastoletnią tradycję Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marianny Bocian, którego organizatorem jest Czemiernickie Towarzystwo Regionalne z prezesem Tadeuszem Sławeckim, który jak zwykle dokonał otwarcia imprezy poprowadzonej dalej przez dyrektora placówki – Ireneusza Kaczorka. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, recytując wiersze, w których dominowała tematyka piękna przyrody, umiłowania ziemi - ojcowizny, a także głębokiej refleksji nad życiem, jego przemijaniem i sensem. Najmłodsi uczestnicy zaprezentowali wiersze dla dzieci z tomiku „Narodziny słowa”.
W konkursie wzięło udział 38 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu radzyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego i łukowskiego:
- w kategorii kl. I – III szkoły podstawowej – 7 uczniów
- w kategorii kl. IV – VI szkoły podstawowej – 15 uczniów
- w kategorii gimnazjum – 16 uczniów.
Występy recytatorów obserwowała i oceniła komisja w składzie: przewodniczący: Patryk Pawelec – Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie, członkowie: Ewa Hadrian – WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Jadwiga Jaśkowiak – poetka, malarka oraz dr Tadeusz Karabowicz – poeta, pracownik naukowy UMCS, a także zaproszeni goście: Krystyna Dobrowolska – Wójt Gminy Czemierniki, Przewodniczący Rady Gminy Czemierniki – p. Jan Skubiszewski, Sekretarz Gminy Czemierniki – p. Henryk Mateusiak oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i bliscy uczestników.
Po wysłuchaniu recytatorów komisja ogłosiła wyniki:
w kategorii kl. I – III:
- I miejsce – Natalia Laszczka – Zespół Szkół w Czemiernikach
- I miejsce – Gabriela Sikorska – Szkoła Podstawowa w Kocku 
- II miejsce – Joanna Kojtych – Zespół Szkół w Czemiernikach
- wyróżnienie – Kajetan Domański – Łukowski Ośrodek Kultury
- wyróżnienie – Zuzanna Kopciuch – Szkoła Podstawowa w Kocku
- wyróżnienie – Antonina Krawiec – Zespół Szkół w Wohyniu
- wyróżnienie – Amelia Połóg – Zespół Szkół w Wohyniu
w kategorii kl. IV – VI:
- I miejsce – Maciej Radomyski – Łukowski Ośrodek Kultury
- II miejsce – Natalia Dyjak – Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie
- II miejsce – Julia Semczuk – Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie 
- III miejsce – Paulina Sobczak – Zespół Palcówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
- wyróżnienie – Gabriela Janiak – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Szkoła i Wieś” w Paszenkach
- wyróżnienie – Alicja Ligęza – Zespół Szkół w Czemiernikach 
- wyróżnienie – Zofia Niewęgłowska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim
- wyróżnienie – Magdalena Ogrodnik – Łukowski Ośrodek Kultury 
w kategorii gimnazjum i kl. VII szkoły podstawowej:
- I miejsce – Gabriela Sobijanek – Zespół Szkół w Czemiernikach
- II miejsce – Joanna Grudzień – Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim
- II miejsce – Monika Pawlina – Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim
- wyróżnienie – Bogumił Gajko - Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Szkoła i Wieś” w Paszenkach 
- wyróżnienie – Jagoda Kostrzewa – Zespół Szkół w Czemiernikach
- wyróżnienie – Patryk Łazuga – GOK w Ulanie-Majoracie
- wyróżnienie – Bartłomiej Niewęgłowski – Łukowski Ośrodek Kultury
- wyróżnienie – Kacper Siwiak – Łukowski Ośrodek Kultury
Wyżej wymienieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, a pozostali recytatorzy – upominki (przybory szkolne). Laureaci zostali zaproszeni na warsztaty w Lublinie. Prezes Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego p. Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie obdarował wszystkie szkoły, których reprezentanci brali udział w konkursie, tomem prozy Marianny Bocian pt. „Pora rozkwitającego życia”, wydanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie. Nagrody i wyjazd do Lublina są współfinansowane przez Powiat Radzyński.
Konkurs ma na celu propagowanie twórczości wybitnej poetki, prozaiczki, eseistki i krytyka literackiego, pochodzącej z Bełcząca – wsi znajdującej się w gminie Czemierniki. Marianna Bocian ( 1942 - 2003) debiutowała w 1968 roku zbiorem wierszy „Poszukiwanie przyczyny”. Pod koniec lat 60. współpracowała z grupą literacką Agora. W latach 70. XX była związana z ruchem poezji konkretnej. Poetka publikowała też pod pseudonimem Janusz Bełczęcki. Była absolwentką polonistyki i filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako bibliotekarka, korektorka, redaktorka, m.in. w miesięczniku "Nowator". Publikowała w "Odrze", "Kontrastach", "Akancie". Grób Marianny Bocian znajduje się na czemiernickim cmentarzu.

Powiatowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

W dniu 9 maja 2018 roku w Zespole Szkół w Czemiernikach odbył się Powiatowy Etap Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. W zawodach uczestniczyło 9 drużyn (5 w kategorii gimnazjum i 4 w kategorii szkół podstawowych).
W turnieju młodzież musiała zmierzyć się z testami z przepisów ruchu drogowego oraz testami z krzyżówek drogowych. Ponadto należało się wykazać umiejętnością jazdy po rowerowym torze przeszkód oraz po miasteczku ruchu drogowego.
Po emocjonujących zawodach w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna z Czemiernik w składzie: Natalia Zagrodna, Łucja Wójtowicz, Paweł Cholewa i Damian Jesionek. Drużynę przygotowywała pani Justyna Misiejuk. Tuż za nimi uplasowały się drużyny z Woli Osowińskiej i Branicy Radzyńskiej. Czwarte miejsce zajęła drużyna z Polskowoli.
W kategorii gimnazjum swoje umiejętności potwierdzili uczniowie z Czemiernik, wygrywając z dużą przewagą. Drużyna wystąpiła w składzie: Maciej Król, Piotr Cholewa i Damian Oleksiński. Opiekunem drużyny jest pan Arkadiusz Filipek. Następne miejsca zajęły drużyny z Białki, Woli Osowińskiej, Kąkolewnicy i Suchowoli.
Konkurs przeprowadzili Policjanci z Komendy Powiatowej w Radzyniu Podlaskim. Dziękujemy.
Zwycięskie drużyny będą reprezentować nasz powiat w finałach wojewódzkich w Opolu Lubelskim i Zamościu. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów na dalszych etapach.

MDP na uroczystościach ku czci patrona strażaków - św. Floriana

03.05.2018 r. kandydaci do MDP Czemierniki uczestniczyli w uroczystościach trzeciomajowych oraz ku czci patrona strażaków - św. Floriana. Spod remizy OSP w Czemiernikach w uroczystym szyku komendant gminny ZOSP RP p. Wiesław Wadowski poprowadził: kandydatów do MDP, poczty sztandarowe z poszczególnych jednostek OSP z gminy Czemierniki i druhów strażaków do kościoła, gdzie została odprawiona msza święta w intencji braci strażackiej i jej rodzin z okazji przypadającego 4 maja święta ich patrona - św. Floriana. Po mszy świętej nastąpił przemarsz na plac koło remizy, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz wręczenie odznaczeń dla strażaków. Obchody strażackiego święta uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta – Czemierniki pod kierunkiem p. Tomasza Nurzyńskiego.
W uroczystościach uczestniczyli: prezes Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Radzyniu Podlaskim – p. Tadeusz Sławecki, przedstawiciel PSP w Radzyniu Podlaskim – p. Jacek Niewęgłowski, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Czemiernikach – p. Kazimierz Sobieszek, Wójt Gminy Czemierniki – p. Krystyna Dobrowolska, Przewodniczący Rady Gminy Czemierniki – p. Jan Skubiszewki oraz radny powiatowy – p. Piotr Powałka.
Reprezentacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:
1.	Bartek Gdela kl. II a G
2.	Julka Kozak kl. II a G
3.	Paulina Kozak kl. VI c 
4.	Julka Majchrzak kl. II b G
5.	Maciek Mańko kl. VII c 
6.	Maciek Mierkiewicz kl. VI b
7.	Zuzia Mierkiewicz l. VI b 
8.	Gabrysia Misiejuk kl. I c sp
9.	Agnieszka Niewęgłowska kl. VI c 
10.	 Iza Paśnik kl. VI c 
11.	 Ania Sobieszek kl. VII b
12.	 Emilka Wadowska kl. VII c 
13.	 Dawid Tomasiak kl. VI c
14.	 Paweł Cholewa (orkiestra) kl. VII a
15.	 Kuba Jaszczuk (orkiestra) kl. III b G 
Opiekun: Justyna Misiejuk 

Wycieczka do Parczewa

27 kwietnia 2018r. uczniowie klasy I „b” i I „c” pod opieką p. R. Krasuckiej, p. A. Różyk oraz p. E. Łucek wybrali się na wycieczkę autokarową do Parczewa. W programie zaplanowano obejrzenie filmu pt. „Pszczółka Maja”, a także mnóstwo atrakcji w Sali Zabaw FIKOLAND. Dzieci mogły skorzystać ze zjeżdżalni, skakać na trampolinie, kąpać się w basenie z piłeczkami oraz pojeździć samochodem elektrycznym. Pełne pozytywnych wrażeń i z uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły.

Pokazy iluzji

23 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się pokazy sztuczek iluzjonistycznych GRUPY ILUSSION z udziałem oddziałów przedszkolnych, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 16.04.- 18.04.2018 klasy Va,Vb i VI c wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Na początku uczniowie zwiedzili Krzemionki Opatowskie. Mogli zobaczyć największe w Europie neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego.
W Nowej Słupi- miejscowości słynnej z cyklicznej imprezy o nazwie „Dymarki Świętokrzyskie” spod klęczącego pielgrzyma „Emeryka”- uczniowie weszli na Łysiec (Łysą Górę) tzw. Drogą Królewską. Spacer był bardzo przyjemny ze względu na otoczenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.Następnie na Św. Krzyżu dzieci zwiedzały opactwo pobenedyktyńskie z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów i krypta Jeremiego Wiśniowieckiego , gołoborze- rumowisko skalne, z którego rozciągał się piekny widok na Góry Świętokrzyskie.
W pierwszym dniu uczniowie zobaczyli również Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. Była to ciekawa podróż do XI w., żywy skansen z pokazami wypieku podpłomyków, wyrobu butów, pasów, koszyków itp.
W Św. Katarzynie- dzieci miały możliwość obejrzenia Muzeum Minerałów i Skamieniałości- jednej z najpiękniejszych w Polsce kolekcji minerałów i skamieniałości. Zwiedzanie zakończone było pokazem pracy szlifierza.
Kolejny dzień wycieczki to zwiedzanie Oblęgorka – Muzeum Henryka Sienkiewicza. Następny punkt wycieczki to Kielce, gdzie zwiedziliśmy Kadzielnię- rezerwat geologiczny z najpiękniejszym w Polsce amfiteatrem wykutym w skale. Dalsze zwiedzanie Kielc odbyło się w postaci integracyjnej gry terenowej po mieście. Zabawa polegała na jak najszybszym dotarciu do celu i wykonaniu po drodze wyznaczonych zadań. WCentrum Edukacji Geologicznej na Wietrzni uczniowie zwiedzali Geocentrum- spacer dnem dewońskiego morza i warsztaty polerowania skał.
W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zobaczyli Jaskinię Raj-jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce i Podzamcze Chęcińskie - Centrum Nauki Leonardo da Vinci z wystawą pt. „Człowiek- niezwykła maszyna” i warsztaty: „Ja jako młody farmaceuta”. Na końcu w Chęcinach podziwialiśmy ruiny zamku z XIV wieku.

Patron naszej szkoły

W poniedziałek 16 kwietnia odbył się apel poświęcony patronowi naszej szkoły Tadeuszowi Kościuszce. Uroczystość upamiętniła jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach narodu polskiego. Akademia została przygotowana przez p. Beatę Kublicką, p. Grzegorza Kornackiego i p. Edytę Kaznowską. Po apelu odbyło się rozstrzygnięcie wielu konkursów: Powiatowego Konkursu Plastycznego „Wielkanoc w przyrodzie”, turnieju szachowego ,Szkolnego Konkursu Historycznego i Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Dyrekcja wręczyła zwycięzcom nagrody. (Informacje o konkursach pozaszkolnych znajdują się w zakładce SUKCESY).

„KWIECISTE GWIAZDY”

10 kwietnia 2018 roku w naszej szkole wystąpił Ukraiński Teatr Tańca „Kwieciste Gwiazdy”, który powstał 20 lat temu. Grupę artystów tworzą między innymi wychowankowie Rodzinnego Domu Dziecka z miejscowości Kiwercy na Wołyniu. Zaprezentowany program składał się z tańców ludowych świata, baletu klasycznego, tańców współczesnych towarzyskich oraz etiud tanecznych. Ogromną atrakcją, oprócz kunsztu młodych tancerzy, były piękne kolorowe stroje dopasowane do każdego wyjścia na scenę.

Szkolny Konkurs Historyczny

6 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Historyczny o Czemiernikach, szkole i jej patronie. Uczniowie zmagali się w dwóch kategoriach: 19 uczniów z klas IV-VI i 11 uczniów z klas VII i gimnazjalnych.
Wyniki konkursu:
W klasach IV – VI:
1 miejsce - Anna Kaczorek z kl. VIb  
2 miejsce - Rafał Niewęgłowski z kl. VIc   
3 miejsce - Łucja Wójtowicz z kl. VIb   
Wyróżnienia: Zuzanna Mierkiewicz z kl. VIb i Aleksandra Pietrzycka z kl. IVa 
w klasach VII i gimnazjalnych:
1 miejsce – Jakub Pietrzycki i Mikołaj Ciesielski z kl. IIIb gimn.    
2 miejsce – Wiktoria Połóg z kl. VIIa
3 miejsce – Aleksandra Bojanek z kl. VIIa
Nagrody za konkurs ufundowane zostały przez Panią Wójt Krystynę Dobrowolską.  
Organizatorami konkursu byli: p. Grzegorz Kornacki i p. Beata Kublicka.

Warta przy Grobie Pańskim

W Wielką Sobotę uczniowie z naszej szkoły: Paweł Cholewa z kl. VIIa sp, Bartek Gdela z kl. IIa gimn., Kuba Jaszczuk z kl.IIIb gimn., Julka Majchrzak z kl. IIb gimn., Gabrysia Misiejuk z kl. Ic sp, Damian Oleśkiewicz z kl. VIc sp, Natalka Olszewska z kl. IIb gimn., Martynka Siwek z kl. IIa gimn., Magda Sokół z kl. Va sp, Dawid Tomasiak z kl. VIc sp i Emilka Wadowska z kl. VIIc sp, należący do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, po raz pierwszy pełnili wartę przy Grobie Pańskim w kościele parafialnym w Czemiernikach.
Opiekę nad uczniami sprawowała p. Justyna Misiejuk i p. komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Wadowski, duchowo wspierał nas ks. Michał Znój.

"Młodzież Zapobiega Pożarom" - podsumowanie gminnych eliminacji turnieju

28 marca w obecności pani Wójt Gminy Czemierniki – Krystyny Dobrowolskiej oraz przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej - komendanta gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesława Wadowskiego i p. Andrzeja Bodziaka nastąpiło ogłoszenie wyników gminnych eliminacji do XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Podczas apelu wręczone też zostały nagrody uczniom, którzy odnieśli sukcesy w różnego rodzaju konkursach: powiatowym - „Zima w Mieście 2018”, I Rajdzie Pamięci Bohaterskich Lotników DYWIZJONU 303 im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego w Dęblinie, XVIII Marszach na orientację pamięci Doroty i Andrzeja Miąskiewiczów w Wisznicach, ponadpowiatowym II Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej - Olimpus (z matematyki), powiatowym konkursie wiedzy „Sowy – mądre głowy” w ramach IV edycji multidyscyplinarnego konkursu „Czy znasz nasze lasy?” oraz zawodach sportowych (patrz: zakładka SPORT).
Szczegóły dotyczące osiągnięć w wyżej wymienionych konkursach pozaszkolnych znajdują się w zakładce SUKCESY.
Laureaci konkursu wokalnego wykonali utwory, którymi zapewnili sobie wygraną. Na zakończenie Pani Wójt i pan Dyrektor Ireneusz Kaczorek złożyli wszystkim serdeczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Pierwszy dzień wiosny

Jak co roku 21 marca uroczyście powitaliśmy wiosnę w różnych barwach. Uczniowie poszczególnych klas i ich wychowawcy ubrali się w konkretne kolory, desenie (kropki, paski itp.) oraz rekwizyty (klasa w kapeluszach). Wszyscy dokonali prezentacji podczas kolorowego korowodu. Można było zobaczyć różne śmieszne przebrania, Panią Wiosnę oraz kukłę marzannę niesioną przez dzieci. Uczniowie klas młodszych wystąpili dodatkowo z pięknymi, ręcznie wykonanymi wiosennymi ozdobami. Szkolny Samorząd Uczniowski w krótkim słowie wstępnym przybliżył nam wiadomości o początku astronomicznej wiosny. Drużyny z każdej z klas sprawdziły swoją wiedzę z różnych dziedzin, biorąc udział w quizie, do którego pytania dostarczyli nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Zmagania konkursowe odbyły się w dwóch grupach: kl. IV – VI oraz klasy VII i gimnazjalne. Zwyciężyły drużyny z klas: Va oraz IIIB i IIb gimnazjalnych. Organizacją imprezy zajął się Szkolny Samorząd Uczniowski – uczniowie: Klaudia Bajda i Jagoda Kostrzewa (prowadzący quiz) pod kierunkiem opiekunek: p. Anny Lejczyk, p. Elżbiety Łucek i p. Ewy Sokół. Oprawę muzyczną zapewnił p. Grzegorz Kornacki.
To radosne wydarzenie było świetną okazją do wręczenia nagród uczniom biorącym udział w różnego rodzaju konkursach: szkolnych: ekonomicznych – „Mini – ekonomia” i „Bankomania”, szkolnym turnieju szachowym oraz plastycznym – „Zdrowe żywienie”, pozaszkolnych: powiatowym matematycznym – „Logika Młodego Matematyka”, szachowym – Mistrzostwach Gminy Radzyń Podlaski, plastycznym – „Banknot wydany z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę”, V Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego dla członków SKO w Lisiowólce, ogólnopolskich – „Dyktando (nie tylko) dla Mistrzów” i „Olimpiada Mitologicza” oraz języka angielskiego –„Memory Masters”.
Szczegóły dotyczące osiągnięć w wyżej wymienionych konkursach pozaszkolnych znajdują się w zakładce SUKCESY.

Konkurs recytatorski „Świat wierszem malowany”

20 marca 2018 roku w przedszkolu w Czemiernikach z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się konkurs recytatorski „Świat wierszem malowany”, który kierowany był do dzieci klas zerowych i grup przedszkolnych. Wzięło w nim udział 43 uczniów w tym 16 6-latków. W grupie dzieci 6 – letnich jury w składzie: p. Anna Buda, p. Joanna Badziak, p. Małgorzata Dzięga i p. Halina Nowak wyłoniły laureatów konkursu:
I miejsce Helenka Machoń kl. 0b (za recytację wiersza „Nie deptać stokrotek” Wandy Chotomskiej)
II miejsce Małgosia Kojtych kl. 0b (za recytację wiersza „Sposób na laleczkę” Marii Konopnickiej)
II miejsce Patrycja Szeremeta kl. 0b (za recytację wiersza „Samochwała” Jana Brzechwy)
Wyróżnienia zdobyli: Maciej Chudek kl. 0a, Sebastian Dawidek kl. 0a, Karol Janasz kl. 0a, Bartek Korczak kl. 0b, Michał Skubiszewski kl. 0b, Wojtek Niewęgłowski kl. 0b.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Wycieczka klas 0a i 0b

19 marca klasy 0a i 0b wraz z wychowawczyniami: p. Małgorzatą Dzięga i p. Haliną Nowak wybrały się na wycieczkę do Parczewa do kina, gdzie obejrzały film animowany p.t. ,,Pszczółka Maja - miodowe igrzyska". Dzieci zapoznały się z życiem owadów na łące. Film ten znacząco przekazał, jak ważną rolę pełnią pszczoły w środowisku przyrodniczym. Uczniowie poznali salę kinową, przyswoili zasady właściwego zachowania się w kinie, w autobusie, na wycieczce.

XIX Międzydiecezjalny Konkurs „Czy znasz Pismo Święte?”

19 marca 2018 w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje do XIX Międzydiecezjalnego Konkursu Czy znasz Pismo Święte – Ewangelia wg. św. Mateusza. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do systematycznego czytania Pisma Świętego, poszerzenie wiedzy biblijnej, a także ukazanie wzorców z Pisma Świętego do naśladowania w codziennym życiu.
Do konkursu przystąpiło 6 uczniów. 
Do etapu finałowego w miejscowości Serniki zakwalifikowało się 4 uczniów:
Bartłomiej Banach klasa Vb
Julia Bączek klasa Vb
Gabriela Rzymańska Vb 
Rafał Niewęgłowski VIc
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Katarzyna Wierzbicka, przy pomocy p. Doroty Stelmach i p. Ewy Sokół. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

XLI Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

12 marca 2018 roku w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje do XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom", którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą.
W zmaganiach turniejowych wzięło udział 50 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych:
w I grupie - 27 uczniów klas I- VI szkoły podstawowej
w II grupie - 23 uczniów - klas VII szkoły podstawowej i gimnazjalnych
13 marca odbyły się „dogrywki”.
Najlepsze wyniki osiągnęli:
W I grupie:
1.	Michał Blicharz - klasa VI c
2.	Łukasz Listosz – klasa VI c 
3.	Aleksandra Sobijanek – klasa VI b
W II grupie:
1.	Mikołaj Ciesielski – klasa III b
2.	Paweł Cholewa – klasa VII b
3.	Maciej Mańko – klasa VII c 
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach powiatowych OTWP, które zostaną przeprowadzone w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim w dniu 21 marca 2018 r.
Szkolnym koordynatorem turnieju była p. Justyna Misiejuk przy pomocy pozostałych opiekunów naszej szkolnej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: p. Konrada Łabęckiego i p. Mariusza Siwka oraz p. Marii Ostaszewskiej. Nad sprawnym przebiegiem zmagań konkursowych czuwali też: pracownik Urzędu Gminy w Czemiernikach - p. Piotr Kalinowski oraz strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czemiernikach – p. Andrzej Bodziak.

Szkolny turniej szachowy


6.03.2018r. odbył się szkolny turniej szachowy dla wszystkich chętnych uczniów z klas I-VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.
W rozgrywkach wzięło udział 32 uczniów w trzech kategoriach wiekowych:
 I– z klas I –III, 
II- z klas IV- VI,
III – z kl. VII oraz kl. II i III gimnazjum.
W każdej kategorii wiekowej wyłoniono laureatów. 
Klasyfikacja przedstawia się następująco:
Kategoria I
1.	Bartosz Walaszek klasa II b
2.	Dawid Karczmarz klasa III a
3.	Kamil Paśnik klasa II a
Kategoria II
1.	Natalia Szaniawska klasa VI a 
2.	Marta Stelmach klasa VI a
3.	Dawid Tomasiak klasa VI c
Kategoria III
1.	Sebastian Stec klasa III b gimnazjum
2.	Paweł Cholewa klasa VII a
3.	Mikołaj Ciesielski klasa III b gimnazjum
3	Maciej Świć klasa VII b
Szkolny turniej szachowy zorganizowały i przeprowadziły opiekunki kół szachowych p. M. Mikołajuk i p. E. Sokół.

Na spektaklu „Król lasu”

2 marca 2018 roku uczniowie klas pierwszych pod opieką p. M. Skubiszewskiej, p. A. Różyk, p. R. Krasuckiej oraz p. E. Łucek wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Kultury w Lubartowie. Obejrzeli spektakl edukacyjny pt. "Król lasu". Przedstawienie zgromadziło liczną widownię złożoną z najmłodszych dzieci. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem oglądały spektakl, w którym zawarte były tak ważne dla wszystkich treści wychowawcze związane z troską o lasy i przyrodę. Dowiedziały się, że śmieci i brud nikomu szczęścia nie dają, natomiast miłość i przyjaźń potrafią nawet przywrócić życie. Aktorzy angażowali widzów do wspólnego śpiewania, klaskania oraz rymowania. Było to bardzo ciekawe i pouczające widowisko, które na pewno na długo zapadnie w ich pamięci. Wyjazd wzbudził w dzieciach wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

Akcja „Bezpiecznie z Adasiem"

1 marca 2018r. w ramach akcji „Bezpiecznie z Adasiem" uczniowie klas I-III, klas zerowych oraz przedszkola otrzymali kamizelki odblaskowe. Celem tych działań jest podnoszenie poziomu świadomości użytkowników dróg od najmłodszych lat na temat bezpieczeństwa. Widoczne dzieci - to bezpieczne dzieci! Uczniowie otrzymali również materiały do kolorowania oraz zadania i łamigłówki, które pomogą im w opanowaniu zasad ruchu drogowego. Akcja ta została zorganizowana przez nauczycieli naszej szkoły: p. J. Misiejuk, p. E. Sokół, p. D. Sułek i p. L. Skubisz dzięki współpracy z firmą Opel Jastrzębski S.A. w Siedlcach.

Konkurs plastyczny „Zdrowe żywienie”

W marcu uczniowie klas gimnazjalnych II i III wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „Zdrowe żywienie”. 
Autorami najlepszych prac okazali się:
I miejsce – Karolina Świć
          Kinga Salczyńska
II miejsce – Gabriela Sobijanek
          Piotr Cholewa
III miejsce – Mateusz Skrzypczak
Wyróżnienia:
1.	Klaudia Bajda
2.	Monika Czuba
3.	Marta Pleszczyńska
4.	Julia Kozak
5.	Magdalena Toczko
6.	Weronika Bonik
W/w uczniowie otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe. Koordynatorem konkursu była p. Zofia Dawidek we współpracy z p. Anna Kawecką i p. Anną Buda.

Klasy czwarte w Lublinie

26 lutego uczniowie klas IVa i IVb wraz z wychowawczyniami: p. E. Kozak i p. K. Kornacką oraz p. K. Wierzbicką były na wycieczce w Lublinie. Pierwsze kroki skierowali do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, gdzie obejrzeli piękną wystawę chińskiej ceramiki - 70 trójbarwnych figur różnych postaci oraz naczyń z czasów panowania w Chinach dynastii Tang (VII-X w.), odkrytych na początku XX w., a pochodzących z grobów zmarłych. Eksponaty zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum w Luoyang w prowincji Henan. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się też, jak funkcjonuje biblioteka. Poznali zasady wypożyczania książek do domu i korzystania z nich w czytelniach. Mogli samodzielnie skorzystać z katalogów: kartkowego, alfabetycznego i systematycznego, zawierających przeogromną ilość haseł. Dowiedzieli się, jak zamówić wypożyczaną książkę przez internet. Byli w czytelniach: czasopism, książek dla dzieci, a także zbiorów specjalnych. Po dawce doznań intelektualnych przyszedł czas na zajęcia rekreacyjne w parku trampolin Mania Skakania. Dzieci korzystały z trampolin, basenów gąbkowych, gdzie robiły salta i przewroty. Pod okiem instruktorów aktywnie uczestniczyły w niestandardowej lekcji wychowania fizycznego. Następnym punktem wycieczki było obejrzenie pięknego, wzruszającego filmu pt. „Cudowny chłopak”. Dzięki niemu dowiedziały się o zasadach, które pomagają być dobrym dla innych oraz o tym, że „wielkość przejawia się nie w sile, lecz we właściwym jej wykorzystaniu”, a „największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc”.

Koncert profilaktyczny

W poniedziałek 26 lutego uczniowie klas VI- ych , VII- ych oraz gimnazjalnych uczestniczyli w programie z zakresu profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego. Na spotkaniu wystąpił młody człowiek, który uświadomił młodzieży jak bardzo zgubnym nałogiem jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków. Artysta opowiedział kilka autentycznych historii, których był świadkiem, ponieważ dotyczyły jego znajomych i przyjaciół. Starał się przekazać, iż czasami wystarczy tylko raz spróbować używek, aby zaprzepaścić wszystkie życiowe plany. Swoje emocje ukazał poprzez muzykę, która sprawiła, że stał się innym człowiekiem. Zachęcał młodych ludzi do odkrywania w sobie talentów. Spotkanie z nim było cenną, szczerą i wzruszającą lekcją.

Wizyta Wolontariuszy z Radzyńskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt „Padaj Łapę"

23.02.2018r. odbyło się spotkanie z wolontariuszami ze stowarzyszenia „Podaj Łapę”. Pani Mariola - wolontariuszka opowiedziała m.in. o funkcjonowaniu i pracy w stowarzyszeniu. Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji.
Drugą wolontariuszką była p. Aneta – lekarz weterynarii. Pani doktor w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o opiece nad zwierzętami, uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią a czasem wymagają pomocy i leczenia. Przypomniała również jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne.
Ta wizyta to znakomity przykład tego, ze już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku dla wszystkich istot żywych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwiać na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym, by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt-tych, które są w naszych domach i tych, które ich nie mają.
Na zakończenie dzieci podziękowały za wizytę i przekazały karmę, ze zbiórki przeprowadzonej w klasach 0-III. Spotkanie i zbiórkę karmy zorganizowały: p. A. Jagiełło i p. M. Mikołajuk.

Wycieczka klas szóstych

W piątek 23 lutego klasy szóste pod opieką p. E. Sokół, p. L. Skubisz, p. A. Kurowskiego i p. D. Kuszneruk były na wycieczce w Lublinie. Najpierw udały się na lodowisko, następnie odwiedziły Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego, gdzie obejrzały wystawę „Trójbarwnie Szkliwionej Ceramiki Czasów Dynastii Tang Luoyang- Chiny” z muzeum w Luoyangu. Uczniowie dowiedzieli się, że siedemdziesiąt eksponatów - ceramicznych figur i naczyń - przyleciało z Chin w 17 drewnianych skrzyniach. W kolekcji znalazły się naczynia, ale też postaci „niebiańskich królów”, tancerek, kuglarzy, urzędników i dam dworu, jak również figury wielbłądów, koni i bestii przypominających legendarne chińskie smoki. Uczniowie mogli także zobaczyć plansze towarzyszące ekspozycji. Ostatnim punktem wyjazdu było Multikino i przeżycia związane z obejrzeniem filmu „Cudowny chłopak”- „Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w nas siłę, dzięki której będziemy potrafili udowodnić, że nie tylko twarz czyni nas kimś niezwykłym”, „Jeśli możesz dać dowód albo swojej racji, albo dobroci, daj dowód swojej dobroci”- pamiętajmy o tym….

Ogólnoszkolny konkurs wiedzy ekonomicznej

20 lutego Szkolna Kasa Oszczędności przeprowadziła ogólnoszkolny konkurs wiedzy ekonomicznej „Mini-ekonomia”(w kl.II i III sp) oraz „Bankomania”(w kl. IV – VI sp) Wzięło w nim udział 32 uczniów. Pytania testu dotyczyły banku i pieniędzy, aspektu oszczędzania, jak również znajomości programu TalentowiSKO. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali –nagrody pocieszenia. SKOwicze naszej szkoły udowodnili, że nie są im obce trudne pojęcia ekonomiczne i poradzili sobie z konkursowymi pytaniami.
Oto zwycięzcy konkursu:
 „Mini- ekonomia” - klasy II 
1.	Martyna Kwiatek, kl. II a 
2.	Natalia Kozak, kl. II b 
3.	Nikola Michaluk, kl. II a 
Michał Skubisz, kl. II a 

„Mini- ekonomia” – klasy III
1.	Natalia Laszczka, kl. III c 
2.	Oliwia Paśnik, kl. III a 
Zofia Kopacz, kl. III a 
Amelia Sobieszek, kl. III b 
Joanna Kojtych, kl. III b 
Bartosz Skowronek, kl. III b 
Gabriela Świć, kl. III c 
3.	Jakub Antol, kl. III c 

„Bankomania” – klasy IV-VI
1.	Michał Chudek, kl. IV a
Ewa Skubisz, kl. IV a 
2.	Mikołaj Król, kl. IV a 
Dominika Wachulik, kl. VI b
3.	Jakub Król, kl. IV a 
                              Gratulujemy !!!
Organizatorkami konkursu były: p. Krystyna Król i p. Agnieszka Kurowska

Spotkanie ze strażakami

19 lutego uczniowie klas IV – VII i gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego OSP Czemierniki. Obecni panowie: wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Radzyniu Podlaskim były komendant PSP w Radzyniu Podlaskim młodszy brygadier (emerytowany) - Mirosław Walicki, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Wadowski, prezes jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego OSP Czemierniki Jerzy Kornacki oraz druh Tomasz Misiejuk przybliżyli historię jednostki i opowiedzieli o warunkach, jakie powinien spełnić kandydat na strażaka. Zachęcili do wstąpienia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Uczniowie przymierzali hełmy strażackie, a dwaj chłopcy zostali ubrani w kompletny strój strażaka – ratownika. Pan dyrektor Ireneusz Kaczorek poinformował, że zapisy do MDP w naszej szkole przyjmują: p. Justyna Misiejuk, p. Mariusz Siwek i p. Konrad Łabęcki.

Rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego harcerze z naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Poczet sztandarowy uczestniczył najpierw w uroczystej mszy św. w kościele Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Po zakończonym nabożeństwie zebrani wysłuchali krótkiego odczytu na temat historii Armii Krajowej, którą przedstawił pan T. Pietras. Następnie liczny orszak pocztów sztandarowych przeszedł na Plac Wolności, gdzie p. M. Juszczyński odczytał apel poległych.


Niecodzienna lekcja przyrody

13 lutego uczestniczyliśmy w niecodziennej lekcji przyrody. Państwo Anna i Grzegorz Laskowscy zademonstrowali nam swoich podopiecznych. Poznaliśmy zwyczaje sowy płomykówki, puchacza indyjskiego, sokoła wędrownego i jastrzębia meksykańskiego. Wyjaśniono nam ich budowę oraz przystosowania do życia w otaczającym je środowisku. Mogliśmy obejrzeć te piękne zwierzęta oraz przekonać się, jak zachowują się wśród ludzi, bowiem sala gimnastyczna stała się miejscem, gdzie latały nad naszymi głowami, a puchacz Frugo, który pokrzykiwał coś w ptasim języku, okazał nam wiele sympatii. Pokaz ten cieszył się wielkim zainteresowaniem tak maluchów z klas młodszych, jak uczniów z klas IV – VII i gimnazjalnych.

Zabawa choinkowa

10 lutego 2018r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Wszyscy uczniowie doskonale bawili się przy dźwiękach dobrej muzyki. Dzieci klas młodszych przybyły w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne bajkowe postacie. Odbyło się również wiele konkursów: zabawa taneczna z krzesełkami, przeciąganie liny, papierowa mumia, taniec z balonem oraz głosowanie na „Króla i królową balu”. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody przygotowane przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego i sklepiku szkolnego: p. E. Łucek, p. A. Lejczyk, p. T. Kaznadziej, p. E. Sokół oraz p. M. Ostaszewską i p. A. Miturę. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości rodziców uczniowie delektowali się słodkim poczęstunkiem.

UROCZYSTE OTWARCIE GMINNEGO PRZEDSZKOLA W CZEMIERNIKACH

26 stycznia 2018r. odbyła się uroczystość otwarcia rozbudowanego i zmodernizowanego Gminnego Przedszkola w Czemiernikach. Inwestycja warta ponad 1,8 mln zł została zakończona z początkiem stycznia, zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego z RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020.
W tym wyjątkowym, historycznym i długo oczekiwanym wydarzeniu uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice dzieci Zespołu Szkół w Czemiernikach. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Marszałek Województwa Lubelskiego – p. Sławomir Sosnowski, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie – p. Marcin Czyżak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej – p. Małgorzata Kiec, Starosta Powiatu Radzyń Podlaski – p. Lucjan Kotwica, Wicestarosta Powiatu Radzyń Podlaski – p. Jan Gil, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – p. Tadeusz Sławecki, Wójt Gminy Czemierniki – p. Krystyna Dobrowolska, Przewodniczący Rady Gminy Czemierniki – p. Jan Skubiszewski, Sekretarz Gminy Czemierniki – p. Henryk Mateusiak, Proboszcz Parafii Czemierniki - ks. Jerzy Latawiec, księża – Michał Znój i Eugeniusz Kiełbasa, Powiatowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim – starszy brygadier Franciszek Filipiuk, główny wykonawca inwestycji - p. Hubert Ostrowski, Inspektor Nadzoru Budowlanego – p. Marek Janiszek oraz reprezentująca inwestora - Kierownika Referatu do spraw Gospodarki Komunalnej i Inwestycji – p. Elżbieta Świć, p. dr Beata Mendrek, Kierownik Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Czemiernikach – p. Agnieszka Grochowska – Paśnik oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach – p. Maria Witkowska.
Prowadzący uroczystość - Dyrektor Zespołu Szkół w Czemiernikach – p. Ireneusz Kaczorek powitał gości oraz złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego ukończenia przedsięwzięcia. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do przedstawicieli władz gminnych z Wójtem Gminy na czele. Następnie do uroczystego otwarcia przedszkola poprzez symboliczne przecięcie wstęgi zaprosił: Marszałka Województwa Lubelskiego – p. Sławomira Sosnowskiego, Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie – p. Marcina Czyżaka, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej – p. Małgorzatę Kiec, Wójta Gminy Czemierniki – p. Krystynę Dobrowolską oraz uczennicę przedszkola – Julię Machoń wraz z rodzicem. Poświęcenia przedszkola oraz krzyży dokonał Proboszcz Parafii Czemierniki - ks. Jerzy Latawiec.
Po zakończeniu części oficjalnej głos zabrały przedszkolaki. W montażu słowno – muzycznym zaprosiły zebranych na wielki bal. Pełne radości piosenki, scenki, a nawet tańce umiliły wszystkim to uroczyste przedpołudnie. Przybyli goście zostali obdarowani przez dzieci własnoręcznie wykonanymi upominkami. Mali artyści zaprezentowali swoje zdolności pod kierunkiem wychowawczyń: p. Urszuli Klujewskiej (grupa Tygryski), p. Agnieszki Bojanek (grupa Misie), p. Katarzyny Karwowskiej (grupa Muchomorki) i p. Natalii Furman (grupa Krasnale). Oprawę muzyczną przygotował z przedszkolakami p. Grzegorz Kornacki. Po pięknym występie dzieci przyszedł czas na przemówienia. Miłe słowa skierowali do całej społeczności szkolnej: p. Krystyna Dobrowolska, p. Sławomir Sosnowski, p. Małgorzata Kiec, p. Lucjan Kotwica, p. Tadeusz Sławecki, p. Marcin Czyżak, ks. Jerzy Latawiec i p. Jan Skubiszewski. Nasi milusińscy zostali obdarowani wieloma upominkami. Po feriach najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Czemiernikach będą mogli korzystać w pełni z nowoczesnego, pięknego, wygodnego, przystosowanego do ich potrzeb budynku przedszkolnego.
Kliknij, aby obejrzeć film z uroczystości

Pokaz „Fizyka wszędzie styka”

23 stycznia uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji „Fizyka wszędzie styka” – pokazie prezentowanym przez Grupę „Zaelektryzowani". Była to nauka przekazana w zabawnej i atrakcyjnej formie przy współudziale uczniów. Zobaczyliśmy niecodzienne eksperymenty z fizyki i chemii, jak w prawdziwym laboratorium. Poznaliśmy właściwości helu, wybuchowego wodoru oraz pięknie prezentującego się połączonego z wrzącą wodą ciekłego azotu. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak powstaje chmura. Dowiedzieliśmy się, dlaczego możemy latać balonem. Poznaliśmy też właściwości ludzkiego mózgu. Pokaz bardzo podobał się uczniom, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIIa

22 stycznia 2018r.odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowana pod kierunkiem p. M. Mikołajuk. Zaproszeni goście mogli podziwiać umiejętności swych wnuków recytujących wiersze, śpiewających piosenki oraz grę na instrumentach. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość, szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla nich. Na koniec uroczystości wszystkie dzieci obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem spotkania był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Dzień ten był okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania.

Dzień Babci i Dziadka w klasach zerowych

W klasach 0a (wych. p. M. Dzięga) 0b (wych. p. H. Nowak) z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyły się uroczystości, podczas których goście wysłuchali wierszy i piosenek dedykowanych im przez ich wnuków. Obejrzeli też przedstawienia teatralne – jasełka oraz wysłuchali kolęd. Następnie dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla gości.

Gościnny występ szkolnego chóru

21 stycznia nasz szkolny chór pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego wystąpił gościnnie podczas koncertu finałowego Wojewódzkiego Konkursu GORE GWIAZDA JEZUSOWI organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Impreza odbyła się w hali sportowo – widowiskowej w ZSP w Radzyniu Podlaskim. Chórzyści swoim występem uświetnili ją i umilili czas oczekiwania na wyniki konkursu.

Podróż w kosmos i w głąb oceanu

11 stycznia odwiedziły naszą szkołę mobilne oceanarium i planetarium, dzięki którym młodsi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą, odbywając fascynującą podróż w głąb oceanu, poznać skarby morskich głębin oraz przyjrzeć się z bliska stworzeniom, które żyją w morzach i ocenach. Dla starszych była to szansa na podziwianie kosmosu, poznanie praw fizycznych, rządzących ruchem ciał niebieskich oraz odbycie podróży na Księżyc. Uczniowie przebywali w specjalnej kopule, gdzie odbywała się projekcja 3D.

Gminny koncert bożonarodzeniowy

W sobotę 6 stycznia w Zespole Szkół w Czemiernikach odbył się Koncert Bożonarodzeniowy Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Nurzyńskiego. Gościnnie wystąpił nasz chór szkolny pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego.


Jasełka

„…I była w dziejach taka noc jedyna,
przedziwna noc – noc chwały, cudów, zjaw…”
5 stycznia - w przededniu Święta Trzech Króli obejrzeliśmy jasełka bożonarodzeniowe – przedstawienie w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Bohaterowie zastanawiali się, czy we współczesnym świecie nie została zatracona istota Bożego Narodzenia, czy magia świąteczna nie ogranicza się tylko do porządków i prezentów. Czy ludzie pamiętają, że Bóg ma narodzić się w ich sercach? Na szczęście aniołowie przypominają o tym, co jest najważniejsze oraz zachęcają do śpiewania na chwałę Boga. Gra aktorska dzieci oraz kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu chóru szkolnego uratowały i przypomniały świąteczny nastrój.
„…Tej nocy czar i dzisiaj jeszcze działa,
jak w tamtą noc, tak dziś, i tak po wszystek czas.”

Razem z całą społecznością szkolną przedstawienie obejrzeli przedstawiciele władz gminy. Jasełka przygotowane zostały przez: p. Agnieszkę Kurowską, p. Dorotę Stelmach i p. Katarzynę Wierzbicką. Chór szkolny wystąpił pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego.

Szkolny konkurs plastyczny „BOŻE NARODZENIE”

Konkurs plastyczny dla klas I-III pod hasłem „BOŻE NARODZENIE” został rozstrzygnięty 3 stycznia 2018 roku. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wykonali prace. Celem konkursu było kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji, rozwijanie wyobraźni plastycznej i kształtowanie sprawności manualnej w zakresie różnych technik. Uczestnicy wykazali się inwencją twórczą i różnorodnością zastosowanych materiałów. Komisja w składzie: p. dyrektor Ireneusz Kaczorek, p. Dariusz Mitura i p. Dorota Stelmach dokonała oceny 40 prac.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasa I:
I miejsce	Szymon Korolczuk-Mitura- kl. I b
II miejsce	Dominik Mirosław- kl. I c
III miejsce 	Alicja Roman- kl. I b
wyróżnienie: Natalia Połóg- kl. I a
Klasa II:
I miejsce	Kamil Paśnik- kl. II a
II miejsce	Sebastian Oleksiński- kl. II b
III miejsce	Antoni Kaznowski- kl. II a
Klasa III:
I miejsce	Julia Grochowska- kl. III c
II miejsce	Joanna Kojtych	- kl. III b
III miejsce	Natalia Laszczka- kl. III c
wyróżnienie: Monika Chudek- kl. III a
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia oraz słodycze. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej. Sponsorami nagród byli: p. dyrektor Bożena Sobieszek i Nadleśnictwo Lubartów. Organizatorkami konkursu były wych. klas pierwszych – p. Magdalena Skubiszewska, p. Anna Różyk, p. Renata Krasucka, p. Edyta Łucek.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie za ogromną pracę twórczą. Mamy nadzieję, że kolejny konkurs w naszej szkole będzie się cieszył równie dużym zaangażowaniem.

Koncert bożonarodzeniowy

W piątek 22 grudnia odbył się koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego. Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne wprowadziły nas w odświętny nastrój, pełen cudowności i niezwykłości. Następnie głos zabrał pan dyrektor Ireneusz Kaczorek, który złożył życzenia całej społeczności uczniowskiej i gronu pedagogicznemu. Na zakończenie apelu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Kościuszko- patron naszej szkoły”, przeprowadzonego w klasach siódmych i gimnazjalnych, którego wyniki przedstawiła p. Zofia Dawidek- Romanowicz.

Wycieczka klas VII

W piątek 15 grudnia uczniowie klas siódmych wybrali się na wycieczkę do Lublina. Pierwszą jej atrakcją było lodowisko, na którym doskonalili jazdę na łyżwach. Niecodziennym doświadczeniem były też odwiedziny w manufakturze „Cukier Lukier” - mini fabryce słodyczy, w której cukierki i lizaki powstają na oczach klientów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak przebiega proces produkcji twardych cukierków oraz własnoręcznie wykonać pysznego lizaka. Kolejną atrakcją było wyjście do kina. Wycieczkowicze mogli wybrać film, który chcieli obejrzeć - „Listy do M. 3” lub „ Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”.
Wycieczka minęła wszystkim w miłej, świątecznej atmosferze pod opieką p. Anny Pogorzelskiej – Zdunek, p. Elżbiety Łucek i p. Ewy Sokół.

Ale cyrk!

12 grudnia bieżącego roku gościliśmy w naszej szkole cyrk "Młodość" z Ukrainy. Mieliśmy okazję obejrzeć pokazy akrobatyczne w wykonaniu dwóch braci "cyrkowców", jak również naszych uczniów, którzy brali czynny udział w przedstawieniu. Najwięcej emocji wzbudził prawdziwy wąż, którego każdy widz mógł dotknąć. Nie mniej radości wywołała krowa, którą utworzyli dwaj nasi uczniowie. Były pokazy iluzjonistyczne, jazda na rowerkach, akrobacje na drabinie i żonglerka.
Każdy znalazł coś dla siebie i sądząc po reakcji widzów, cyrk należał do udanych imprez!

Koncert zespołu "Limbos"

08 grudnia uczestniczyliśmy w muzycznej podróży, słuchając koncertu pt. „Muzyczny Ekspres” przygotowanego przez zespół „Limbos”. Muzycy zaprezentowali instrumentalne i wokalno - instrumentalne wersje utworów klasycznych, a także znanych z list przebojów Polski, Europy i całego świata. Uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji muzyki.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

2 grudnia w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Uczniowie kultywując tradycje wróżyli sobie i słuchali przepowiedni. Zabawę uświetniły przeboje nie tylko muzyki współczesnej. Biletem wstępu było przyniesienie trwałego produktu spożywczego lub darowanie porcji ciasta do kawiarenki szkolnej, zorganizowanej przez Szkolny Samorząd Uczniowski i Caritas. Zebrane produkty i dochód zostaną przeznaczone na działalność wyżej wymienionych organizacji oraz na zakup zabawek do oddziałów przedszkolnych.

W kopalni tuż przed Barbórką

Dnia 27 listopada 2017 r. uczniowie klas Ic, IIb i IIIa pod opieką p. R. Krasuckiej, p. A. Jagiełło oraz p. M. Mikołajuk odbyli wycieczkę do Kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka”. Uczestnicy wycieczki zostali miło powitani przez przedstawicieli zarządu kopalni, którzy przewodniczyli w zwiedzaniu strefy edukacyjnej kopalni „Bogdanka”. Dzieci miały możliwość zapoznania się z historią powstawania węgla oraz z legendami o Św. Barbarze i Skarbku. Poznały też ciężką i odpowiedzialną pracę górnika, jego roboczy oraz galowy strój. Uczniowie obejrzeli prezentację kolejnych etapów wydobywania węgla, zwiedzali sztolnię z jej naturalnymi odgłosami wydobywającymi się z głębi kopalni. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy na temat pracy w kopalni. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy upominki. W drodze powrotnej korzystając ze słonecznej aury, dzieci zwiedziły miasto górników - Łęczną.

Niecodzienna lekcja historii

14 listopada 2017 r. uczniowie klasy IIb i IIIa pod opieką pani A. Jagiełło i p. M. Mikołajuk spotkali się na miejscowym cmentarzu z historykiem p. Marianem Mazurkiem, który zaciekawił dzieci licznymi opowieściami, m.in. o powstaniu czemiernickiego cmentarza. Wspólnie z zaproszonym gościem uczniowie zwiedzili najstarszą część miejsca spoczynku zmarłych. Pan M. Mazurek dużą uwagę poświęcił nagrobkom powstańców styczniowych oraz żołnierzy walczących o wolność naszej ojczyzny. Omówił także symbolikę kształtu i formy wspomnianych nagrobków. Uczniowie odwiedzili też groby zasłużonych parafian, m.in. poetki Marianny Bocian, ks. Jana Poddębniaka, prof. Feliksa Skubiszewskiego, miejscowego lekarza z okresu wojny i okupacji dra Berga, a także groby nieżyjących nauczycieli. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w historyczne opowieści. W celu uczczenia pamięci zmarłych i poległych w obronie ojczyzny dzieci odmówiły modlitwę i zapaliły znicze.

Narodowe Święto Niepodległości

W przededniu Święta Niepodległości odbył się apel przygotowany przez uczniów klas VII i gimnazjalnych pod kierunkiem p. Teresy Zdunek i p. Beaty Kublickiej z udziałem chóru szkolnego pod opieką p. Grzegorza Kornackiego. Społeczność uczniowska przygotowała montaż słowno- muzyczny upamiętniający walkę o niepodległość.
Apel był także okazją do podsumowania szkolnego konkursu plastycznego "Tadeusz Kościuszko - patron naszej szkoły", będącego jednym z punktów obchodów Roku Tadeusza Kościuszki w naszej szkole.

Ślubowanie klas pierwszych

W poniedziałek 6 listopada 2017 roku uczniowie klas pierwszych w obecności swoich rodziców i społeczności Zespołu Szkół w Czemiernikach uczestniczyli w oczekiwanym ślubowaniu. Każdy został uroczyście pasowany przez dyrektora p. Ireneusza Kaczorka, a p. wójt Krystyna Dobrowolska, p. wicedyrektor Bożena Sobieszek oraz p. wicedyrektor Adam Kurowski wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy. W dalszej części uczniowie zaprezentowali ciekawe talenty artystyczne pod kierunkiem wychowawczyń p. Magdaleny Skubiszewskiej, p. Anny Różyk, p. Renaty Krasuckiej oraz p. Edyty Łucek. Dzieci otrzymały również upominki od uczniów klas II-ich. Po uroczystości pierwszoklasiści zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Na spektaklu „Plastusiowy pamiętnik”

31 października 2017 roku pierwszoklasiści pod opieką p. M. Skubiszewskiej, p. A. Różyk, p. R. Krasuckiej oraz p. E. Łucek wybrali się na wycieczkę do Radzynia Podlaskiego. Uczniowie obejrzeli spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Sztuka w ciekawy i zwięzły sposób ukazała przygody ludzika z plasteliny i jego przyjaciół z piórnika - stalówki, ołówka, scyzoryka i gumki myszki. Poznali również Tosię, roztrzepaną Zosię oraz niezbyt grzecznego urwisa Witka. Podczas oglądania przygód głównego bohatera można było zauważyć zaskakujące efekty dźwiękowe. Dzieci wyszły z przedstawienia zadowolone i chętne do odkrywania nowych przygód Plastusia.

Pmiętajmy...

31 października uczniowie przygotowani przez p. Dorotę Stelmach i p. Justynę Misiejuk w montażu poetycko – muzycznym wprowadzili nas w nastrój dni 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Przypomnieli o tym, by pamiętać nie tylko o najbliższych nam zmarłych, ale także o tych, którzy zginęli za Ojczyznę, którzy nie zawsze mają swoje groby. Uświadomili nam, że wspominając Nieobecnych, myślimy też o trwaniu i przemijaniu, o ludzkim losie… Święta te to czas na zastanowienie, głęboką refleksję nad samym sobą, planami, marzeniami…

Październik – miesiącem oszczędzania

W październiku – miesiącu oszczędzania Szkolna Kasa Oszczędności na forum szkoły w dn. 30.10.2017r. wystawiła przedstawienie o oszczędzaniu „My oszczędzamy – innych też zachęcamy”. SKO – wicze z klas trzecich w humorystycznych scenkach, wierszach i piosenkach udowodnili kolejny już raz, że warto oszczędzać i gromadzić swoje pieniądze na książeczce SKO. Słowami piosenki „Szkolna Kasa Oszczędności, w niej oszczędzaj od młodości, wiele z tego masz dobrego, a więc wpłacaj dziś kolego…” zachęcali wszystkich do systematycznego oszczędzania pieniędzy. W kolejnym punkcie występu poruszyli problem „przejadania” pieniędzy poprzez kupowanie często niezdrowej żywności. Zgodnym chórem mówili: „…opamiętaj się troszeczkę, zacznij składać na książeczkę”. Zwrócili również uwagę na konieczność stosowania oszczędności w życiu codziennym i przypomnieli o oszczędzaniu wody, gazu i energii elektrycznej. Na zakończenie przedstawienia zabrzmiały słowa: „Nie zwalniaj kroku, oszczędzaj i w tym roku”. Apel przygotowały opiekunki SKO – p. Krystyna Król (wych. Kl. IIIb) i p. Agnieszka Kurowska oraz pozostałe wychowawczynie klas trzecich: p. Jadwiga Niewęgłowska (IIIc) i p. Małgorzata Mikołajuk (IIIa).

Członkowie SK PCK sprzątają miejscowy cmentarz

Przed uroczystością Wszystkich Świętych członkowie SK PCK z naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na cmentarz. W ramach akcji uczniowie porządkowali zaniedbane i opuszczone mogiły, oferowali również swą pomoc starszym osobom porządkującym groby na cmentarzu.
Pomimo złej pogody wszyscy pracowali z zaangażowaniem.


Złote Gody

22 października uczennice naszej szkoły (Julka Bączek, Ola Celińska, Gabrysia Domańska, Ania Kaczorek, Jagoda Kostrzewa, Oliwka Lipińska, Iza Paśnik, Gabrysia Rzymańska, Gabrysia Sobijanek i Oliwka Zdanikowska) wzięły udział w gminnej uroczystości Złote Gody. W montażu poetycko – muzycznym, nawiązującym tematycznie do tej pięknej rocznicy par małżeńskich ukazały, jak wielką wartością jest miłość oraz życzyły Szanownym Jubilatom jeszcze wielu lat w zdrowiu i szczęściu. Recytatorki przygotowane zostały przez p. Danutę Kuszneruk i p. Katarzynę Kornacką, a wokalistki przez p. Grzegorza Kornackiego.

ŚLADAMI DUCHA BIELUCHA…

19 października klasy szóste pod opieką p. L. Skubisz, p. E. Sokół i p. D. Kuszneruk wyruszyły na wycieczkę do Chełma, położonego na Polesiu Wołyńskim. Najpierw udały się do kina Zorza na film o przyjaźni pt.„Tarapaty”. Następnie uczniowie zwiedzili zabytkową kopalnię kredy czyli podziemia kredowe. To labirynt korytarzy wykutych w skale kredowej, ciągnący się pod całym Starym Miastem. Tam spotkali Ducha Bielucha, który jak głosi legenda, strzeże podziemia i czasami spełnia marzenia turystów. Odwiedzili również chełmską Starówkę ze staromiejską studnią. Weszli także na Górę Chełmską, będącą doskonałym punktem widokowym, z którego rozciąga się malownicza panorama miasta i okolic. Na „Górce” zobaczyli bazylikę pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Piękna i okazała budowla widoczna jest ze wszystkich dróg wjazdowych. Zajrzeli też do kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów, który zaliczany jest do zabytków najwyższej klasy. Wycieczka zakończyła się ciepłym posiłkiem.

Klasy IIIa i klasy IIb w lesie

18.10.2017r. urok Złotej Polskiej Jesieni zachęcił uczniów klasy IIIa i klasy IIb pod opieką p. M. Mikołajuk i p. A. Jagiełło do spaceru ścieżką dydaktyczną. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno jesiennego lasu. Dzieci poznawały budowę lasu w naturalnych warunkach, zobaczyły wiele gatunków roślin z każdej warstwy lasu. Zaznajomiły się z różnymi gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Dowiedziały się, jakie ważne znaczenie ma las dla człowieka i zwierząt. W trakcie spaceru był przewidziany czas na przyjemne zabawy ruchowe oraz piknik w warunkach leśnych. W dali słychać było relaksujący śpiew ptaków.

Obchody Roku Kościuszkowskiego

15 października w Roku Kościuszkowskim - 2017r. nasza szkoła wzięła udział w obchodach 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie przygotowanych przez Komitet Organizacyjny Obchodów Kościuszkowskich, w którego składzie jest Pan Dyrektor Ireneusz Kaczorek. Podczas festynu na rynku wystąpił między innymi nasz chór szkolny pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego. Dzieci obejrzały rekonstrukcję Bitwy Racławickiej. Zwiedziły obiekty muzealne, które gromadzą przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów i miasteczek oraz utrwalają wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionych epok. Zobaczyły XVIII i XIX – wieczne chaty, gospodarstwa, a także dwór szlachecki i piękny kościółek. W miasteczku mogły obejrzeć ekspozycje m.in. gabinetu dentysty, zakładu fryzjerskiego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, trafiki, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów – kołodzieja, szewca i cholewkarza. Widziały też pokaz uzbrojenia wojskowego, mogły sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy. Niedzielny obiad zastąpiła uczniom wojskowa grochówka.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października na uroczysty apel poświęcony Dniu Nauczyciela przybyła reprezentacja władz gminy, emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców. Uczniowie pod kierunkiem p. Katarzyny Kornackiej i p. Danuty Kuszneruk zaprezentowali swoje recytatorskie umiejętności, ukazując, jak istotną rolę odgrywa praca nauczyciela. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod opieką p. Grzegorza Kornackiego. Piękna dekoracja oraz kwiaty, to zasługa pań, które opiekują się Samorządem Uczniowskim.

W Centrum Nauki Kopernik

11.10.2017r została zorganizowana wycieczka do Warszawy, do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie obejrzeli interesujący seans pt. ,,Słoneczna podróż" w planetarium, co dało im odczucie obecności w wielkim Kosmosie. Zwiedzali Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w wielu atrakcyjnych doświadczeniach wyjaśniających prawa fizyki i iluzji. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy: IIIa, IIa, IIb pod opieką p. M. Mikołajuk, p. A. Jagiełło i p. J. Koteckiej.

Wycieczka klas czwartych

9 października 2017 r. uczniowie klas czwartych byli na wycieczce w województwie świętokrzyskim i podkarpackim. W Sandomierzu nad Wisłą zobaczyły Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Bazylikę Katedralną, Zamek Królewski i Ratusz. Przeszły przez dawną furtę zwaną Uchem Igielnym. Spacerowały śladami serialowego bohatera – Ojca Mateusza. Dzieci miały okazję zobaczyć, na czym polega praca kamerzysty na planie filmowym, a także spotkały się z Michałem Pielą – odtwórcą jednej z głównych ról w serialu „Ojciec Mateusz” - aspiranta Nocula. W Muzeum Bombki Choinkowej i Fabryce Bombek w Nowej Dębie poznały ozdoby choinkowe z całego świata oraz proces ich powstawania. W dekoratorni przekonały się, jak wiele pracy i czasu potrzeba, by piękna, ręcznie pomalowana bombka mogła ozdobić świąteczne drzewko. Podczas zajęć warsztatowych same miały okazję ozdobić taką bombkę. Wycieczkowicze pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do swoich domów. Opiekunkami były wychowawczynie: p. Ewa Kozak i p. Katarzyna Kornacka oraz p. Katarzyna Wierzbicka.

Narodowe Czytanie 2017

29 września uczniowie klas IV – VII i gimnazjalnych wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2017. Razem z nauczycielami języka polskiego bardzo chętnie czytali fragmenty nie tylko „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, ale także innych znanych dzieł polskich pisarzy.


Spacer ścieżką dydaktyczną

18 września uczniowie klas pierwszych pod opieką p. M. Skubiszewskiej, p. A. Różyk oraz p. R. Krasuckiej wybrali się na wycieczkę do lasu. Na miejscu uczniowie odbyli długi spacer ścieżką dydaktyczną. Dzieci obserwowały przyrodę i zachodzące w niej wczesną jesienią zmiany. Pierwszoklasiści przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa i zachowania w lesie. Poznali warstwową budowę lasu, różne gatunki drzew oraz ich zastosowanie w lecznictwie. Dzieci zostały uwrażliwione na trujące gatunki grzybów, które można spotkać w lasach. Wycieczka obejmowała wizytę na cmentarzu żydowskim, ukrytym między drzewami. Wyprawę zakończyło podziwianie głazu narzutowego o nazwie „Gruby Michał” oraz poznanie pojęcia „pomnik przyrody”.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Inaczej niż dotychczas, bo 4 września, rozpoczęcia roku szkolnego dokonał Pan dyrektor Ireneusz Kaczorek. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Gminy Czemierniki, księża i rodzice z dziećmi. Po wielu przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas celem pozyskania informacji dotyczących organizacji roku szkolnego. W tym dniu nasz uczeń Bartłomiej Banach otrzymał nagrodę książkową za szczególne osiągnięcia w czytelnictwie, ufundowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego.