Odliczanie dat na stronę
Simplex Responsive Template

Z życia szkoły

W naszej szkole nie można się nudzić. Organizujemy wycieczki, konkursy, zabawy ogólnoszkolne, przygotowujemy akademie, uczestniczymy w licznych programach i akcjach, współpracujemy z wieloma instytucjami. Bierzemy udział w różnego rodzaju pokazach i koncertach. Oto relacje z niektórych z nich:

Patron naszej szkoły

W poniedziałek 16 kwietnia odbył się apel poświęcony patronowi naszej szkoły Tadeuszowi Kościuszce. Uroczystość upamiętniła jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach narodu polskiego. Akademia została przygotowana przez p. Beatę Kublicką, p. Grzegorza Kornackiego i p. Edytę Kaznowską. Po apelu odbyło się rozstrzygnięcie wielu konkursów: Powiatowego Konkursu Plastycznego „Wielkanoc w przyrodzie”, turnieju szachowego ,Szkolnego Konkursu Historycznego i Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Dyrekcja wręczyła zwycięzcom nagrody. (Informacje o konkursach pozaszkolnych znajdują się w zakładce SUKCESY).

„KWIECISTE GWIAZDY”

10 kwietnia 2018 roku w naszej szkole wystąpił Ukraiński Teatr Tańca „Kwieciste Gwiazdy”, który powstał 20 lat temu. Grupę artystów tworzą między innymi wychowankowie Rodzinnego Domu Dziecka z miejscowości Kiwercy na Wołyniu. Zaprezentowany program składał się z tańców ludowych świata, baletu klasycznego, tańców współczesnych towarzyskich oraz etiud tanecznych. Ogromną atrakcją, oprócz kunsztu młodych tancerzy, były piękne kolorowe stroje dopasowane do każdego wyjścia na scenę.

Szkolny Konkurs Historyczny

6 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Historyczny o Czemiernikach, szkole i jej patronie. Uczniowie zmagali się w dwóch kategoriach: 19 uczniów z klas IV-VI i 11 uczniów z klas VII i gimnazjalnych.
Wyniki konkursu:
W klasach IV – VI:
1 miejsce - Anna Kaczorek z kl. VIb  
2 miejsce - Rafał Niewęgłowski z kl. VIc   
3 miejsce - Łucja Wójtowicz z kl. VIb   
Wyróżnienia: Zuzanna Mierkiewicz z kl. VIb i Aleksandra Pietrzycka z kl. IVa 
w klasach VII i gimnazjalnych:
1 miejsce – Jakub Pietrzycki i Mikołaj Ciesielski z kl. IIIb gimn.    
2 miejsce – Wiktoria Połóg z kl. VIIa
3 miejsce – Aleksandra Bojanek z kl. VIIa
Nagrody za konkurs ufundowane zostały przez Panią Wójt Krystynę Dobrowolską.  
Organizatorami konkursu byli: p. Grzegorz Kornacki i p. Beata Kublicka.

Warta przy Grobie Pańskim

W Wielką Sobotę uczniowie z naszej szkoły: Paweł Cholewa z kl. VIIa sp, Bartek Gdela z kl. IIa gimn., Kuba Jaszczuk z kl.IIIb gimn., Julka Majchrzak z kl. IIb gimn., Gabrysia Misiejuk z kl. Ic sp, Damian Oleśkiewicz z kl. VIc sp, Natalka Olszewska z kl. IIb gimn., Martynka Siwek z kl. IIa gimn., Magda Sokół z kl. Va sp, Dawid Tomasiak z kl. VIc sp i Emilka Wadowska z kl. VIIc sp, należący do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, po raz pierwszy pełnili wartę przy Grobie Pańskim w kościele parafialnym w Czemiernikach.
Opiekę nad uczniami sprawowała p. Justyna Misiejuk i p. komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Wadowski, duchowo wspierał nas ks. Michał Znój.

"Młodzież Zapobiega Pożarom" - podsumowanie gminnych eliminacji turnieju

28 marca w obecności pani Wójt Gminy Czemierniki – Krystyny Dobrowolskiej oraz przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej - komendanta gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesława Wadowskiego i p. Andrzeja Bodziaka nastąpiło ogłoszenie wyników gminnych eliminacji do XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Podczas apelu wręczone też zostały nagrody uczniom, którzy odnieśli sukcesy w różnego rodzaju konkursach: powiatowym - „Zima w Mieście 2018”, I Rajdzie Pamięci Bohaterskich Lotników DYWIZJONU 303 im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego w Dęblinie, XVIII Marszach na orientację pamięci Doroty i Andrzeja Miąskiewiczów w Wisznicach, ponadpowiatowym II Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej - Olimpus (z matematyki), powiatowym konkursie wiedzy „Sowy – mądre głowy” w ramach IV edycji multidyscyplinarnego konkursu „Czy znasz nasze lasy?” oraz zawodach sportowych (patrz: zakładka SPORT).
Szczegóły dotyczące osiągnięć w wyżej wymienionych konkursach pozaszkolnych znajdują się w zakładce SUKCESY.
Laureaci konkursu wokalnego wykonali utwory, którymi zapewnili sobie wygraną. Na zakończenie Pani Wójt i pan Dyrektor Ireneusz Kaczorek złożyli wszystkim serdeczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Pierwszy dzień wiosny

Jak co roku 21 marca uroczyście powitaliśmy wiosnę w różnych barwach. Uczniowie poszczególnych klas i ich wychowawcy ubrali się w konkretne kolory, desenie (kropki, paski itp.) oraz rekwizyty (klasa w kapeluszach). Wszyscy dokonali prezentacji podczas kolorowego korowodu. Można było zobaczyć różne śmieszne przebrania, Panią Wiosnę oraz kukłę marzannę niesioną przez dzieci. Uczniowie klas młodszych wystąpili dodatkowo z pięknymi, ręcznie wykonanymi wiosennymi ozdobami. Szkolny Samorząd Uczniowski w krótkim słowie wstępnym przybliżył nam wiadomości o początku astronomicznej wiosny. Drużyny z każdej z klas sprawdziły swoją wiedzę z różnych dziedzin, biorąc udział w quizie, do którego pytania dostarczyli nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Zmagania konkursowe odbyły się w dwóch grupach: kl. IV – VI oraz klasy VII i gimnazjalne. Zwyciężyły drużyny z klas: Va oraz IIIB i IIb gimnazjalnych. Organizacją imprezy zajął się Szkolny Samorząd Uczniowski – uczniowie: Klaudia Bajda i Jagoda Kostrzewa (prowadzący quiz) pod kierunkiem opiekunek: p. Anny Lejczyk, p. Elżbiety Łucek i p. Ewy Sokół. Oprawę muzyczną zapewnił p. Grzegorz Kornacki.
To radosne wydarzenie było świetną okazją do wręczenia nagród uczniom biorącym udział w różnego rodzaju konkursach: szkolnych: ekonomicznych – „Mini – ekonomia” i „Bankomania”, szkolnym turnieju szachowym oraz plastycznym – „Zdrowe żywienie”, pozaszkolnych: powiatowym matematycznym – „Logika Młodego Matematyka”, szachowym – Mistrzostwach Gminy Radzyń Podlaski, plastycznym – „Banknot wydany z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę”, V Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego dla członków SKO w Lisiowólce, ogólnopolskich – „Dyktando (nie tylko) dla Mistrzów” i „Olimpiada Mitologicza” oraz języka angielskiego –„Memory Masters”.
Szczegóły dotyczące osiągnięć w wyżej wymienionych konkursach pozaszkolnych znajdują się w zakładce SUKCESY.

Konkurs recytatorski „Świat wierszem malowany”

20 marca 2018 roku w przedszkolu w Czemiernikach z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się konkurs recytatorski „Świat wierszem malowany”, który kierowany był do dzieci klas zerowych i grup przedszkolnych. Wzięło w nim udział 43 uczniów w tym 16 6-latków. W grupie dzieci 6 – letnich jury w składzie: p. Anna Buda, p. Joanna Badziak, p. Małgorzata Dzięga i p. Halina Nowak wyłoniły laureatów konkursu:
I miejsce Helenka Machoń kl. 0b (za recytację wiersza „Nie deptać stokrotek” Wandy Chotomskiej)
II miejsce Małgosia Kojtych kl. 0b (za recytację wiersza „Sposób na laleczkę” Marii Konopnickiej)
II miejsce Patrycja Szeremeta kl. 0b (za recytację wiersza „Samochwała” Jana Brzechwy)
Wyróżnienia zdobyli: Maciej Chudek kl. 0a, Sebastian Dawidek kl. 0a, Karol Janasz kl. 0a, Bartek Korczak kl. 0b, Michał Skubiszewski kl. 0b, Wojtek Niewęgłowski kl. 0b.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Wycieczka klas 0a i 0b

19 marca klasy 0a i 0b wraz z wychowawczyniami: p. Małgorzatą Dzięga i p. Haliną Nowak wybrały się na wycieczkę do Parczewa do kina, gdzie obejrzały film animowany p.t. ,,Pszczółka Maja - miodowe igrzyska". Dzieci zapoznały się z życiem owadów na łące. Film ten znacząco przekazał, jak ważną rolę pełnią pszczoły w środowisku przyrodniczym. Uczniowie poznali salę kinową, przyswoili zasady właściwego zachowania się w kinie, w autobusie, na wycieczce.

XIX Międzydiecezjalny Konkurs „Czy znasz Pismo Święte?”

19 marca 2018 w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje do XIX Międzydiecezjalnego Konkursu Czy znasz Pismo Święte – Ewangelia wg. św. Mateusza. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do systematycznego czytania Pisma Świętego, poszerzenie wiedzy biblijnej, a także ukazanie wzorców z Pisma Świętego do naśladowania w codziennym życiu.
Do konkursu przystąpiło 6 uczniów. 
Do etapu finałowego w miejscowości Serniki zakwalifikowało się 4 uczniów:
Bartłomiej Banach klasa Vb
Julia Bączek klasa Vb
Gabriela Rzymańska Vb 
Rafał Niewęgłowski VIc
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Katarzyna Wierzbicka, przy pomocy p. Doroty Stelmach i p. Ewy Sokół. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

XLI Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

12 marca 2018 roku w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje do XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom", którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą.
W zmaganiach turniejowych wzięło udział 50 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych:
w I grupie - 27 uczniów klas I- VI szkoły podstawowej
w II grupie - 23 uczniów - klas VII szkoły podstawowej i gimnazjalnych
13 marca odbyły się „dogrywki”.
Najlepsze wyniki osiągnęli:
W I grupie:
1.	Michał Blicharz - klasa VI c
2.	Łukasz Listosz – klasa VI c 
3.	Aleksandra Sobijanek – klasa VI b
W II grupie:
1.	Mikołaj Ciesielski – klasa III b
2.	Paweł Cholewa – klasa VII b
3.	Maciej Mańko – klasa VII c 
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach powiatowych OTWP, które zostaną przeprowadzone w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim w dniu 21 marca 2018 r.
Szkolnym koordynatorem turnieju była p. Justyna Misiejuk przy pomocy pozostałych opiekunów naszej szkolnej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: p. Konrada Łabęckiego i p. Mariusza Siwka oraz p. Marii Ostaszewskiej. Nad sprawnym przebiegiem zmagań konkursowych czuwali też: pracownik Urzędu Gminy w Czemiernikach - p. Piotr Kalinowski oraz strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czemiernikach – p. Andrzej Bodziak.

Szkolny turniej szachowy


6.03.2018r. odbył się szkolny turniej szachowy dla wszystkich chętnych uczniów z klas I-VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.
W rozgrywkach wzięło udział 32 uczniów w trzech kategoriach wiekowych:
 I– z klas I –III, 
II- z klas IV- VI,
III – z kl. VII oraz kl. II i III gimnazjum.
W każdej kategorii wiekowej wyłoniono laureatów. 
Klasyfikacja przedstawia się następująco:
Kategoria I
1.	Bartosz Walaszek klasa II b
2.	Dawid Karczmarz klasa III a
3.	Kamil Paśnik klasa II a
Kategoria II
1.	Natalia Szaniawska klasa VI a 
2.	Marta Stelmach klasa VI a
3.	Dawid Tomasiak klasa VI c
Kategoria III
1.	Sebastian Stec klasa III b gimnazjum
2.	Paweł Cholewa klasa VII a
3.	Mikołaj Ciesielski klasa III b gimnazjum
3	Maciej Świć klasa VII b
Szkolny turniej szachowy zorganizowały i przeprowadziły opiekunki kół szachowych p. M. Mikołajuk i p. E. Sokół.

Na spektaklu „Król lasu”

2 marca 2018 roku uczniowie klas pierwszych pod opieką p. M. Skubiszewskiej, p. A. Różyk, p. R. Krasuckiej oraz p. E. Łucek wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Kultury w Lubartowie. Obejrzeli spektakl edukacyjny pt. "Król lasu". Przedstawienie zgromadziło liczną widownię złożoną z najmłodszych dzieci. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem oglądały spektakl, w którym zawarte były tak ważne dla wszystkich treści wychowawcze związane z troską o lasy i przyrodę. Dowiedziały się, że śmieci i brud nikomu szczęścia nie dają, natomiast miłość i przyjaźń potrafią nawet przywrócić życie. Aktorzy angażowali widzów do wspólnego śpiewania, klaskania oraz rymowania. Było to bardzo ciekawe i pouczające widowisko, które na pewno na długo zapadnie w ich pamięci. Wyjazd wzbudził w dzieciach wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

Akcja „Bezpiecznie z Adasiem"

1 marca 2018r. w ramach akcji „Bezpiecznie z Adasiem" uczniowie klas I-III, klas zerowych oraz przedszkola otrzymali kamizelki odblaskowe. Celem tych działań jest podnoszenie poziomu świadomości użytkowników dróg od najmłodszych lat na temat bezpieczeństwa. Widoczne dzieci - to bezpieczne dzieci! Uczniowie otrzymali również materiały do kolorowania oraz zadania i łamigłówki, które pomogą im w opanowaniu zasad ruchu drogowego. Akcja ta została zorganizowana przez nauczycieli naszej szkoły: p. J. Misiejuk, p. E. Sokół, p. D. Sułek i p. L. Skubisz dzięki współpracy z firmą Opel Jastrzębski S.A. w Siedlcach.

Konkurs plastyczny „Zdrowe żywienie”

W marcu uczniowie klas gimnazjalnych II i III wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „Zdrowe żywienie”. 
Autorami najlepszych prac okazali się:
I miejsce – Karolina Świć
          Kinga Salczyńska
II miejsce – Gabriela Sobijanek
          Piotr Cholewa
III miejsce – Mateusz Skrzypczak
Wyróżnienia:
1.	Klaudia Bajda
2.	Monika Czuba
3.	Marta Pleszczyńska
4.	Julia Kozak
5.	Magdalena Toczko
6.	Weronika Bonik
W/w uczniowie otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe. Koordynatorem konkursu była p. Zofia Dawidek we współpracy z p. Anna Kawecką i p. Anną Buda.

Klasy czwarte w Lublinie

26 lutego uczniowie klas IVa i IVb wraz z wychowawczyniami: p. E. Kozak i p. K. Kornacką oraz p. K. Wierzbicką były na wycieczce w Lublinie. Pierwsze kroki skierowali do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, gdzie obejrzeli piękną wystawę chińskiej ceramiki - 70 trójbarwnych figur różnych postaci oraz naczyń z czasów panowania w Chinach dynastii Tang (VII-X w.), odkrytych na początku XX w., a pochodzących z grobów zmarłych. Eksponaty zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum w Luoyang w prowincji Henan. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się też, jak funkcjonuje biblioteka. Poznali zasady wypożyczania książek do domu i korzystania z nich w czytelniach. Mogli samodzielnie skorzystać z katalogów: kartkowego, alfabetycznego i systematycznego, zawierających przeogromną ilość haseł. Dowiedzieli się, jak zamówić wypożyczaną książkę przez internet. Byli w czytelniach: czasopism, książek dla dzieci, a także zbiorów specjalnych. Po dawce doznań intelektualnych przyszedł czas na zajęcia rekreacyjne w parku trampolin Mania Skakania. Dzieci korzystały z trampolin, basenów gąbkowych, gdzie robiły salta i przewroty. Pod okiem instruktorów aktywnie uczestniczyły w niestandardowej lekcji wychowania fizycznego. Następnym punktem wycieczki było obejrzenie pięknego, wzruszającego filmu pt. „Cudowny chłopak”. Dzięki niemu dowiedziały się o zasadach, które pomagają być dobrym dla innych oraz o tym, że „wielkość przejawia się nie w sile, lecz we właściwym jej wykorzystaniu”, a „największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc”.

Koncert profilaktyczny

W poniedziałek 26 lutego uczniowie klas VI- ych , VII- ych oraz gimnazjalnych uczestniczyli w programie z zakresu profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego. Na spotkaniu wystąpił młody człowiek, który uświadomił młodzieży jak bardzo zgubnym nałogiem jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków. Artysta opowiedział kilka autentycznych historii, których był świadkiem, ponieważ dotyczyły jego znajomych i przyjaciół. Starał się przekazać, iż czasami wystarczy tylko raz spróbować używek, aby zaprzepaścić wszystkie życiowe plany. Swoje emocje ukazał poprzez muzykę, która sprawiła, że stał się innym człowiekiem. Zachęcał młodych ludzi do odkrywania w sobie talentów. Spotkanie z nim było cenną, szczerą i wzruszającą lekcją.

Wizyta Wolontariuszy z Radzyńskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt „Padaj Łapę"

23.02.2018r. odbyło się spotkanie z wolontariuszami ze stowarzyszenia „Podaj Łapę”. Pani Mariola - wolontariuszka opowiedziała m.in. o funkcjonowaniu i pracy w stowarzyszeniu. Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji.
Drugą wolontariuszką była p. Aneta – lekarz weterynarii. Pani doktor w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o opiece nad zwierzętami, uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią a czasem wymagają pomocy i leczenia. Przypomniała również jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne.
Ta wizyta to znakomity przykład tego, ze już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku dla wszystkich istot żywych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwiać na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym, by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt-tych, które są w naszych domach i tych, które ich nie mają.
Na zakończenie dzieci podziękowały za wizytę i przekazały karmę, ze zbiórki przeprowadzonej w klasach 0-III. Spotkanie i zbiórkę karmy zorganizowały: p. A. Jagiełło i p. M. Mikołajuk.

Wycieczka klas szóstych

W piątek 23 lutego klasy szóste pod opieką p. E. Sokół, p. L. Skubisz, p. A. Kurowskiego i p. D. Kuszneruk były na wycieczce w Lublinie. Najpierw udały się na lodowisko, następnie odwiedziły Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego, gdzie obejrzały wystawę „Trójbarwnie Szkliwionej Ceramiki Czasów Dynastii Tang Luoyang- Chiny” z muzeum w Luoyangu. Uczniowie dowiedzieli się, że siedemdziesiąt eksponatów - ceramicznych figur i naczyń - przyleciało z Chin w 17 drewnianych skrzyniach. W kolekcji znalazły się naczynia, ale też postaci „niebiańskich królów”, tancerek, kuglarzy, urzędników i dam dworu, jak również figury wielbłądów, koni i bestii przypominających legendarne chińskie smoki. Uczniowie mogli także zobaczyć plansze towarzyszące ekspozycji. Ostatnim punktem wyjazdu było Multikino i przeżycia związane z obejrzeniem filmu „Cudowny chłopak”- „Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w nas siłę, dzięki której będziemy potrafili udowodnić, że nie tylko twarz czyni nas kimś niezwykłym”, „Jeśli możesz dać dowód albo swojej racji, albo dobroci, daj dowód swojej dobroci”- pamiętajmy o tym….

Ogólnoszkolny konkurs wiedzy ekonomicznej

20 lutego Szkolna Kasa Oszczędności przeprowadziła ogólnoszkolny konkurs wiedzy ekonomicznej „Mini-ekonomia”(w kl.II i III sp) oraz „Bankomania”(w kl. IV – VI sp) Wzięło w nim udział 32 uczniów. Pytania testu dotyczyły banku i pieniędzy, aspektu oszczędzania, jak również znajomości programu TalentowiSKO. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali –nagrody pocieszenia. SKOwicze naszej szkoły udowodnili, że nie są im obce trudne pojęcia ekonomiczne i poradzili sobie z konkursowymi pytaniami.
Oto zwycięzcy konkursu:
 „Mini- ekonomia” - klasy II 
1.	Martyna Kwiatek, kl. II a 
2.	Natalia Kozak, kl. II b 
3.	Nikola Michaluk, kl. II a 
Michał Skubisz, kl. II a 

„Mini- ekonomia” – klasy III
1.	Natalia Laszczka, kl. III c 
2.	Oliwia Paśnik, kl. III a 
Zofia Kopacz, kl. III a 
Amelia Sobieszek, kl. III b 
Joanna Kojtych, kl. III b 
Bartosz Skowronek, kl. III b 
Gabriela Świć, kl. III c 
3.	Jakub Antol, kl. III c 

„Bankomania” – klasy IV-VI
1.	Michał Chudek, kl. IV a
Ewa Skubisz, kl. IV a 
2.	Mikołaj Król, kl. IV a 
Dominika Wachulik, kl. VI b
3.	Jakub Król, kl. IV a 
                              Gratulujemy !!!
Organizatorkami konkursu były: p. Krystyna Król i p. Agnieszka Kurowska

Spotkanie ze strażakami

19 lutego uczniowie klas IV – VII i gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego OSP Czemierniki. Obecni panowie: wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Radzyniu Podlaskim były komendant PSP w Radzyniu Podlaskim młodszy brygadier (emerytowany) - Mirosław Walicki, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Wadowski, prezes jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego OSP Czemierniki Jerzy Kornacki oraz druh Tomasz Misiejuk przybliżyli historię jednostki i opowiedzieli o warunkach, jakie powinien spełnić kandydat na strażaka. Zachęcili do wstąpienia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Uczniowie przymierzali hełmy strażackie, a dwaj chłopcy zostali ubrani w kompletny strój strażaka – ratownika. Pan dyrektor Ireneusz Kaczorek poinformował, że zapisy do MDP w naszej szkole przyjmują: p. Justyna Misiejuk, p. Mariusz Siwek i p. Konrad Łabęcki.

Rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego harcerze z naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Poczet sztandarowy uczestniczył najpierw w uroczystej mszy św. w kościele Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Po zakończonym nabożeństwie zebrani wysłuchali krótkiego odczytu na temat historii Armii Krajowej, którą przedstawił pan T. Pietras. Następnie liczny orszak pocztów sztandarowych przeszedł na Plac Wolności, gdzie p. M. Juszczyński odczytał apel poległych.


Niecodzienna lekcja przyrody

13 lutego uczestniczyliśmy w niecodziennej lekcji przyrody. Państwo Anna i Grzegorz Laskowscy zademonstrowali nam swoich podopiecznych. Poznaliśmy zwyczaje sowy płomykówki, puchacza indyjskiego, sokoła wędrownego i jastrzębia meksykańskiego. Wyjaśniono nam ich budowę oraz przystosowania do życia w otaczającym je środowisku. Mogliśmy obejrzeć te piękne zwierzęta oraz przekonać się, jak zachowują się wśród ludzi, bowiem sala gimnastyczna stała się miejscem, gdzie latały nad naszymi głowami, a puchacz Frugo, który pokrzykiwał coś w ptasim języku, okazał nam wiele sympatii. Pokaz ten cieszył się wielkim zainteresowaniem tak maluchów z klas młodszych, jak uczniów z klas IV – VII i gimnazjalnych.

Zabawa choinkowa

10 lutego 2018r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Wszyscy uczniowie doskonale bawili się przy dźwiękach dobrej muzyki. Dzieci klas młodszych przybyły w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne bajkowe postacie. Odbyło się również wiele konkursów: zabawa taneczna z krzesełkami, przeciąganie liny, papierowa mumia, taniec z balonem oraz głosowanie na „Króla i królową balu”. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody przygotowane przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego i sklepiku szkolnego: p. E. Łucek, p. A. Lejczyk, p. T. Kaznadziej, p. E. Sokół oraz p. M. Ostaszewską i p. A. Miturę. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości rodziców uczniowie delektowali się słodkim poczęstunkiem.

UROCZYSTE OTWARCIE GMINNEGO PRZEDSZKOLA W CZEMIERNIKACH

26 stycznia 2018r. odbyła się uroczystość otwarcia rozbudowanego i zmodernizowanego Gminnego Przedszkola w Czemiernikach. Inwestycja warta ponad 1,8 mln zł została zakończona z początkiem stycznia, zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego z RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020.
W tym wyjątkowym, historycznym i długo oczekiwanym wydarzeniu uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice dzieci Zespołu Szkół w Czemiernikach. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Marszałek Województwa Lubelskiego – p. Sławomir Sosnowski, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie – p. Marcin Czyżak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej – p. Małgorzata Kiec, Starosta Powiatu Radzyń Podlaski – p. Lucjan Kotwica, Wicestarosta Powiatu Radzyń Podlaski – p. Jan Gil, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – p. Tadeusz Sławecki, Wójt Gminy Czemierniki – p. Krystyna Dobrowolska, Przewodniczący Rady Gminy Czemierniki – p. Jan Skubiszewski, Sekretarz Gminy Czemierniki – p. Henryk Mateusiak, Proboszcz Parafii Czemierniki - ks. Jerzy Latawiec, księża – Michał Znój i Eugeniusz Kiełbasa, Powiatowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim – starszy brygadier Franciszek Filipiuk, główny wykonawca inwestycji - p. Hubert Ostrowski, Inspektor Nadzoru Budowlanego – p. Marek Janiszek oraz reprezentująca inwestora - Kierownika Referatu do spraw Gospodarki Komunalnej i Inwestycji – p. Elżbieta Świć, p. dr Beata Mendrek, Kierownik Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Czemiernikach – p. Agnieszka Grochowska – Paśnik oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach – p. Maria Witkowska.
Prowadzący uroczystość - Dyrektor Zespołu Szkół w Czemiernikach – p. Ireneusz Kaczorek powitał gości oraz złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego ukończenia przedsięwzięcia. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do przedstawicieli władz gminnych z Wójtem Gminy na czele. Następnie do uroczystego otwarcia przedszkola poprzez symboliczne przecięcie wstęgi zaprosił: Marszałka Województwa Lubelskiego – p. Sławomira Sosnowskiego, Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie – p. Marcina Czyżaka, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej – p. Małgorzatę Kiec, Wójta Gminy Czemierniki – p. Krystynę Dobrowolską oraz uczennicę przedszkola – Julię Machoń wraz z rodzicem. Poświęcenia przedszkola oraz krzyży dokonał Proboszcz Parafii Czemierniki - ks. Jerzy Latawiec.
Po zakończeniu części oficjalnej głos zabrały przedszkolaki. W montażu słowno – muzycznym zaprosiły zebranych na wielki bal. Pełne radości piosenki, scenki, a nawet tańce umiliły wszystkim to uroczyste przedpołudnie. Przybyli goście zostali obdarowani przez dzieci własnoręcznie wykonanymi upominkami. Mali artyści zaprezentowali swoje zdolności pod kierunkiem wychowawczyń: p. Urszuli Klujewskiej (grupa Tygryski), p. Agnieszki Bojanek (grupa Misie), p. Katarzyny Karwowskiej (grupa Muchomorki) i p. Natalii Furman (grupa Krasnale). Oprawę muzyczną przygotował z przedszkolakami p. Grzegorz Kornacki. Po pięknym występie dzieci przyszedł czas na przemówienia. Miłe słowa skierowali do całej społeczności szkolnej: p. Krystyna Dobrowolska, p. Sławomir Sosnowski, p. Małgorzata Kiec, p. Lucjan Kotwica, p. Tadeusz Sławecki, p. Marcin Czyżak, ks. Jerzy Latawiec i p. Jan Skubiszewski. Nasi milusińscy zostali obdarowani wieloma upominkami. Po feriach najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Czemiernikach będą mogli korzystać w pełni z nowoczesnego, pięknego, wygodnego, przystosowanego do ich potrzeb budynku przedszkolnego.
Kliknij, aby obejrzeć film z uroczystości

Pokaz „Fizyka wszędzie styka”

23 stycznia uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji „Fizyka wszędzie styka” – pokazie prezentowanym przez Grupę „Zaelektryzowani". Była to nauka przekazana w zabawnej i atrakcyjnej formie przy współudziale uczniów. Zobaczyliśmy niecodzienne eksperymenty z fizyki i chemii, jak w prawdziwym laboratorium. Poznaliśmy właściwości helu, wybuchowego wodoru oraz pięknie prezentującego się połączonego z wrzącą wodą ciekłego azotu. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak powstaje chmura. Dowiedzieliśmy się, dlaczego możemy latać balonem. Poznaliśmy też właściwości ludzkiego mózgu. Pokaz bardzo podobał się uczniom, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIIa

22 stycznia 2018r.odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowana pod kierunkiem p. M. Mikołajuk. Zaproszeni goście mogli podziwiać umiejętności swych wnuków recytujących wiersze, śpiewających piosenki oraz grę na instrumentach. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość, szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla nich. Na koniec uroczystości wszystkie dzieci obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem spotkania był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Dzień ten był okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania.

Dzień Babci i Dziadka w klasach zerowych

W klasach 0a (wych. p. M. Dzięga) 0b (wych. p. H. Nowak) z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyły się uroczystości, podczas których goście wysłuchali wierszy i piosenek dedykowanych im przez ich wnuków. Obejrzeli też przedstawienia teatralne – jasełka oraz wysłuchali kolęd. Następnie dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla gości.

Gościnny występ szkolnego chóru

21 stycznia nasz szkolny chór pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego wystąpił gościnnie podczas koncertu finałowego Wojewódzkiego Konkursu GORE GWIAZDA JEZUSOWI organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Impreza odbyła się w hali sportowo – widowiskowej w ZSP w Radzyniu Podlaskim. Chórzyści swoim występem uświetnili ją i umilili czas oczekiwania na wyniki konkursu.

Podróż w kosmos i w głąb oceanu

11 stycznia odwiedziły naszą szkołę mobilne oceanarium i planetarium, dzięki którym młodsi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą, odbywając fascynującą podróż w głąb oceanu, poznać skarby morskich głębin oraz przyjrzeć się z bliska stworzeniom, które żyją w morzach i ocenach. Dla starszych była to szansa na podziwianie kosmosu, poznanie praw fizycznych, rządzących ruchem ciał niebieskich oraz odbycie podróży na Księżyc. Uczniowie przebywali w specjalnej kopule, gdzie odbywała się projekcja 3D.

Gminny koncert bożonarodzeniowy

W sobotę 6 stycznia w Zespole Szkół w Czemiernikach odbył się Koncert Bożonarodzeniowy Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Nurzyńskiego. Gościnnie wystąpił nasz chór szkolny pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego.


Jasełka

„…I była w dziejach taka noc jedyna,
przedziwna noc – noc chwały, cudów, zjaw…”
5 stycznia - w przededniu Święta Trzech Króli obejrzeliśmy jasełka bożonarodzeniowe – przedstawienie w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Bohaterowie zastanawiali się, czy we współczesnym świecie nie została zatracona istota Bożego Narodzenia, czy magia świąteczna nie ogranicza się tylko do porządków i prezentów. Czy ludzie pamiętają, że Bóg ma narodzić się w ich sercach? Na szczęście aniołowie przypominają o tym, co jest najważniejsze oraz zachęcają do śpiewania na chwałę Boga. Gra aktorska dzieci oraz kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu chóru szkolnego uratowały i przypomniały świąteczny nastrój.
„…Tej nocy czar i dzisiaj jeszcze działa,
jak w tamtą noc, tak dziś, i tak po wszystek czas.”

Razem z całą społecznością szkolną przedstawienie obejrzeli przedstawiciele władz gminy. Jasełka przygotowane zostały przez: p. Agnieszkę Kurowską, p. Dorotę Stelmach i p. Katarzynę Wierzbicką. Chór szkolny wystąpił pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego.

Szkolny konkurs plastyczny „BOŻE NARODZENIE”

Konkurs plastyczny dla klas I-III pod hasłem „BOŻE NARODZENIE” został rozstrzygnięty 3 stycznia 2018 roku. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wykonali prace. Celem konkursu było kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji, rozwijanie wyobraźni plastycznej i kształtowanie sprawności manualnej w zakresie różnych technik. Uczestnicy wykazali się inwencją twórczą i różnorodnością zastosowanych materiałów. Komisja w składzie: p. dyrektor Ireneusz Kaczorek, p. Dariusz Mitura i p. Dorota Stelmach dokonała oceny 40 prac.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasa I:
I miejsce	Szymon Korolczuk-Mitura- kl. I b
II miejsce	Dominik Mirosław- kl. I c
III miejsce 	Alicja Roman- kl. I b
wyróżnienie: Natalia Połóg- kl. I a
Klasa II:
I miejsce	Kamil Paśnik- kl. II a
II miejsce	Sebastian Oleksiński- kl. II b
III miejsce	Antoni Kaznowski- kl. II a
Klasa III:
I miejsce	Julia Grochowska- kl. III c
II miejsce	Joanna Kojtych	- kl. III b
III miejsce	Natalia Laszczka- kl. III c
wyróżnienie: Monika Chudek- kl. III a
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia oraz słodycze. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej. Sponsorami nagród byli: p. dyrektor Bożena Sobieszek i Nadleśnictwo Lubartów. Organizatorkami konkursu były wych. klas pierwszych – p. Magdalena Skubiszewska, p. Anna Różyk, p. Renata Krasucka, p. Edyta Łucek.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie za ogromną pracę twórczą. Mamy nadzieję, że kolejny konkurs w naszej szkole będzie się cieszył równie dużym zaangażowaniem.

Koncert bożonarodzeniowy

W piątek 22 grudnia odbył się koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego. Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne wprowadziły nas w odświętny nastrój, pełen cudowności i niezwykłości. Następnie głos zabrał pan dyrektor Ireneusz Kaczorek, który złożył życzenia całej społeczności uczniowskiej i gronu pedagogicznemu. Na zakończenie apelu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Kościuszko- patron naszej szkoły”, przeprowadzonego w klasach siódmych i gimnazjalnych, którego wyniki przedstawiła p. Zofia Dawidek- Romanowicz.

Wycieczka klas VII

W piątek 15 grudnia uczniowie klas siódmych wybrali się na wycieczkę do Lublina. Pierwszą jej atrakcją było lodowisko, na którym doskonalili jazdę na łyżwach. Niecodziennym doświadczeniem były też odwiedziny w manufakturze „Cukier Lukier” - mini fabryce słodyczy, w której cukierki i lizaki powstają na oczach klientów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak przebiega proces produkcji twardych cukierków oraz własnoręcznie wykonać pysznego lizaka. Kolejną atrakcją było wyjście do kina. Wycieczkowicze mogli wybrać film, który chcieli obejrzeć - „Listy do M. 3” lub „ Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”.
Wycieczka minęła wszystkim w miłej, świątecznej atmosferze pod opieką p. Anny Pogorzelskiej – Zdunek, p. Elżbiety Łucek i p. Ewy Sokół.

Ale cyrk!

12 grudnia bieżącego roku gościliśmy w naszej szkole cyrk "Młodość" z Ukrainy. Mieliśmy okazję obejrzeć pokazy akrobatyczne w wykonaniu dwóch braci "cyrkowców", jak również naszych uczniów, którzy brali czynny udział w przedstawieniu. Najwięcej emocji wzbudził prawdziwy wąż, którego każdy widz mógł dotknąć. Nie mniej radości wywołała krowa, którą utworzyli dwaj nasi uczniowie. Były pokazy iluzjonistyczne, jazda na rowerkach, akrobacje na drabinie i żonglerka.
Każdy znalazł coś dla siebie i sądząc po reakcji widzów, cyrk należał do udanych imprez!

Koncert zespołu "Limbos"

08 grudnia uczestniczyliśmy w muzycznej podróży, słuchając koncertu pt. „Muzyczny Ekspres” przygotowanego przez zespół „Limbos”. Muzycy zaprezentowali instrumentalne i wokalno - instrumentalne wersje utworów klasycznych, a także znanych z list przebojów Polski, Europy i całego świata. Uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji muzyki.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

2 grudnia w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Uczniowie kultywując tradycje wróżyli sobie i słuchali przepowiedni. Zabawę uświetniły przeboje nie tylko muzyki współczesnej. Biletem wstępu było przyniesienie trwałego produktu spożywczego lub darowanie porcji ciasta do kawiarenki szkolnej, zorganizowanej przez Szkolny Samorząd Uczniowski i Caritas. Zebrane produkty i dochód zostaną przeznaczone na działalność wyżej wymienionych organizacji oraz na zakup zabawek do oddziałów przedszkolnych.

W kopalni tuż przed Barbórką

Dnia 27 listopada 2017 r. uczniowie klas Ic, IIb i IIIa pod opieką p. R. Krasuckiej, p. A. Jagiełło oraz p. M. Mikołajuk odbyli wycieczkę do Kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka”. Uczestnicy wycieczki zostali miło powitani przez przedstawicieli zarządu kopalni, którzy przewodniczyli w zwiedzaniu strefy edukacyjnej kopalni „Bogdanka”. Dzieci miały możliwość zapoznania się z historią powstawania węgla oraz z legendami o Św. Barbarze i Skarbku. Poznały też ciężką i odpowiedzialną pracę górnika, jego roboczy oraz galowy strój. Uczniowie obejrzeli prezentację kolejnych etapów wydobywania węgla, zwiedzali sztolnię z jej naturalnymi odgłosami wydobywającymi się z głębi kopalni. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy na temat pracy w kopalni. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy upominki. W drodze powrotnej korzystając ze słonecznej aury, dzieci zwiedziły miasto górników - Łęczną.

Niecodzienna lekcja historii

14 listopada 2017 r. uczniowie klasy IIb i IIIa pod opieką pani A. Jagiełło i p. M. Mikołajuk spotkali się na miejscowym cmentarzu z historykiem p. Marianem Mazurkiem, który zaciekawił dzieci licznymi opowieściami, m.in. o powstaniu czemiernickiego cmentarza. Wspólnie z zaproszonym gościem uczniowie zwiedzili najstarszą część miejsca spoczynku zmarłych. Pan M. Mazurek dużą uwagę poświęcił nagrobkom powstańców styczniowych oraz żołnierzy walczących o wolność naszej ojczyzny. Omówił także symbolikę kształtu i formy wspomnianych nagrobków. Uczniowie odwiedzili też groby zasłużonych parafian, m.in. poetki Marianny Bocian, ks. Jana Poddębniaka, prof. Feliksa Skubiszewskiego, miejscowego lekarza z okresu wojny i okupacji dra Berga, a także groby nieżyjących nauczycieli. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w historyczne opowieści. W celu uczczenia pamięci zmarłych i poległych w obronie ojczyzny dzieci odmówiły modlitwę i zapaliły znicze.

Narodowe Święto Niepodległości

W przededniu Święta Niepodległości odbył się apel przygotowany przez uczniów klas VII i gimnazjalnych pod kierunkiem p. Teresy Zdunek i p. Beaty Kublickiej z udziałem chóru szkolnego pod opieką p. Grzegorza Kornackiego. Społeczność uczniowska przygotowała montaż słowno- muzyczny upamiętniający walkę o niepodległość.
Apel był także okazją do podsumowania szkolnego konkursu plastycznego "Tadeusz Kościuszko - patron naszej szkoły", będącego jednym z punktów obchodów Roku Tadeusza Kościuszki w naszej szkole.

Ślubowanie klas pierwszych

W poniedziałek 6 listopada 2017 roku uczniowie klas pierwszych w obecności swoich rodziców i społeczności Zespołu Szkół w Czemiernikach uczestniczyli w oczekiwanym ślubowaniu. Każdy został uroczyście pasowany przez dyrektora p. Ireneusza Kaczorka, a p. wójt Krystyna Dobrowolska, p. wicedyrektor Bożena Sobieszek oraz p. wicedyrektor Adam Kurowski wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy. W dalszej części uczniowie zaprezentowali ciekawe talenty artystyczne pod kierunkiem wychowawczyń p. Magdaleny Skubiszewskiej, p. Anny Różyk, p. Renaty Krasuckiej oraz p. Edyty Łucek. Dzieci otrzymały również upominki od uczniów klas II-ich. Po uroczystości pierwszoklasiści zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Na spektaklu „Plastusiowy pamiętnik”

31 października 2017 roku pierwszoklasiści pod opieką p. M. Skubiszewskiej, p. A. Różyk, p. R. Krasuckiej oraz p. E. Łucek wybrali się na wycieczkę do Radzynia Podlaskiego. Uczniowie obejrzeli spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Sztuka w ciekawy i zwięzły sposób ukazała przygody ludzika z plasteliny i jego przyjaciół z piórnika - stalówki, ołówka, scyzoryka i gumki myszki. Poznali również Tosię, roztrzepaną Zosię oraz niezbyt grzecznego urwisa Witka. Podczas oglądania przygód głównego bohatera można było zauważyć zaskakujące efekty dźwiękowe. Dzieci wyszły z przedstawienia zadowolone i chętne do odkrywania nowych przygód Plastusia.

Pmiętajmy...

31 października uczniowie przygotowani przez p. Dorotę Stelmach i p. Justynę Misiejuk w montażu poetycko – muzycznym wprowadzili nas w nastrój dni 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Przypomnieli o tym, by pamiętać nie tylko o najbliższych nam zmarłych, ale także o tych, którzy zginęli za Ojczyznę, którzy nie zawsze mają swoje groby. Uświadomili nam, że wspominając Nieobecnych, myślimy też o trwaniu i przemijaniu, o ludzkim losie… Święta te to czas na zastanowienie, głęboką refleksję nad samym sobą, planami, marzeniami…

Październik – miesiącem oszczędzania

W październiku – miesiącu oszczędzania Szkolna Kasa Oszczędności na forum szkoły w dn. 30.10.2017r. wystawiła przedstawienie o oszczędzaniu „My oszczędzamy – innych też zachęcamy”. SKO – wicze z klas trzecich w humorystycznych scenkach, wierszach i piosenkach udowodnili kolejny już raz, że warto oszczędzać i gromadzić swoje pieniądze na książeczce SKO. Słowami piosenki „Szkolna Kasa Oszczędności, w niej oszczędzaj od młodości, wiele z tego masz dobrego, a więc wpłacaj dziś kolego…” zachęcali wszystkich do systematycznego oszczędzania pieniędzy. W kolejnym punkcie występu poruszyli problem „przejadania” pieniędzy poprzez kupowanie często niezdrowej żywności. Zgodnym chórem mówili: „…opamiętaj się troszeczkę, zacznij składać na książeczkę”. Zwrócili również uwagę na konieczność stosowania oszczędności w życiu codziennym i przypomnieli o oszczędzaniu wody, gazu i energii elektrycznej. Na zakończenie przedstawienia zabrzmiały słowa: „Nie zwalniaj kroku, oszczędzaj i w tym roku”. Apel przygotowały opiekunki SKO – p. Krystyna Król (wych. Kl. IIIb) i p. Agnieszka Kurowska oraz pozostałe wychowawczynie klas trzecich: p. Jadwiga Niewęgłowska (IIIc) i p. Małgorzata Mikołajuk (IIIa).

Członkowie SK PCK sprzątają miejscowy cmentarz

Przed uroczystością Wszystkich Świętych członkowie SK PCK z naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na cmentarz. W ramach akcji uczniowie porządkowali zaniedbane i opuszczone mogiły, oferowali również swą pomoc starszym osobom porządkującym groby na cmentarzu.
Pomimo złej pogody wszyscy pracowali z zaangażowaniem.


Złote Gody

22 października uczennice naszej szkoły (Julka Bączek, Ola Celińska, Gabrysia Domańska, Ania Kaczorek, Jagoda Kostrzewa, Oliwka Lipińska, Iza Paśnik, Gabrysia Rzymańska, Gabrysia Sobijanek i Oliwka Zdanikowska) wzięły udział w gminnej uroczystości Złote Gody. W montażu poetycko – muzycznym, nawiązującym tematycznie do tej pięknej rocznicy par małżeńskich ukazały, jak wielką wartością jest miłość oraz życzyły Szanownym Jubilatom jeszcze wielu lat w zdrowiu i szczęściu. Recytatorki przygotowane zostały przez p. Danutę Kuszneruk i p. Katarzynę Kornacką, a wokalistki przez p. Grzegorza Kornackiego.

ŚLADAMI DUCHA BIELUCHA…

19 października klasy szóste pod opieką p. L. Skubisz, p. E. Sokół i p. D. Kuszneruk wyruszyły na wycieczkę do Chełma, położonego na Polesiu Wołyńskim. Najpierw udały się do kina Zorza na film o przyjaźni pt.„Tarapaty”. Następnie uczniowie zwiedzili zabytkową kopalnię kredy czyli podziemia kredowe. To labirynt korytarzy wykutych w skale kredowej, ciągnący się pod całym Starym Miastem. Tam spotkali Ducha Bielucha, który jak głosi legenda, strzeże podziemia i czasami spełnia marzenia turystów. Odwiedzili również chełmską Starówkę ze staromiejską studnią. Weszli także na Górę Chełmską, będącą doskonałym punktem widokowym, z którego rozciąga się malownicza panorama miasta i okolic. Na „Górce” zobaczyli bazylikę pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Piękna i okazała budowla widoczna jest ze wszystkich dróg wjazdowych. Zajrzeli też do kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów, który zaliczany jest do zabytków najwyższej klasy. Wycieczka zakończyła się ciepłym posiłkiem.

Klasy IIIa i klasy IIb w lesie

18.10.2017r. urok Złotej Polskiej Jesieni zachęcił uczniów klasy IIIa i klasy IIb pod opieką p. M. Mikołajuk i p. A. Jagiełło do spaceru ścieżką dydaktyczną. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno jesiennego lasu. Dzieci poznawały budowę lasu w naturalnych warunkach, zobaczyły wiele gatunków roślin z każdej warstwy lasu. Zaznajomiły się z różnymi gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Dowiedziały się, jakie ważne znaczenie ma las dla człowieka i zwierząt. W trakcie spaceru był przewidziany czas na przyjemne zabawy ruchowe oraz piknik w warunkach leśnych. W dali słychać było relaksujący śpiew ptaków.

Obchody Roku Kościuszkowskiego

15 października w Roku Kościuszkowskim - 2017r. nasza szkoła wzięła udział w obchodach 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie przygotowanych przez Komitet Organizacyjny Obchodów Kościuszkowskich, w którego składzie jest Pan Dyrektor Ireneusz Kaczorek. Podczas festynu na rynku wystąpił między innymi nasz chór szkolny pod kierunkiem p. Grzegorza Kornackiego. Dzieci obejrzały rekonstrukcję Bitwy Racławickiej. Zwiedziły obiekty muzealne, które gromadzą przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów i miasteczek oraz utrwalają wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionych epok. Zobaczyły XVIII i XIX – wieczne chaty, gospodarstwa, a także dwór szlachecki i piękny kościółek. W miasteczku mogły obejrzeć ekspozycje m.in. gabinetu dentysty, zakładu fryzjerskiego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, trafiki, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów – kołodzieja, szewca i cholewkarza. Widziały też pokaz uzbrojenia wojskowego, mogły sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy. Niedzielny obiad zastąpiła uczniom wojskowa grochówka.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października na uroczysty apel poświęcony Dniu Nauczyciela przybyła reprezentacja władz gminy, emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców. Uczniowie pod kierunkiem p. Katarzyny Kornackiej i p. Danuty Kuszneruk zaprezentowali swoje recytatorskie umiejętności, ukazując, jak istotną rolę odgrywa praca nauczyciela. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod opieką p. Grzegorza Kornackiego. Piękna dekoracja oraz kwiaty, to zasługa pań, które opiekują się Samorządem Uczniowskim.

W Centrum Nauki Kopernik

11.10.2017r została zorganizowana wycieczka do Warszawy, do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie obejrzeli interesujący seans pt. ,,Słoneczna podróż" w planetarium, co dało im odczucie obecności w wielkim Kosmosie. Zwiedzali Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w wielu atrakcyjnych doświadczeniach wyjaśniających prawa fizyki i iluzji. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy: IIIa, IIa, IIb pod opieką p. M. Mikołajuk, p. A. Jagiełło i p. J. Koteckiej.

Wycieczka klas czwartych

9 października 2017 r. uczniowie klas czwartych byli na wycieczce w województwie świętokrzyskim i podkarpackim. W Sandomierzu nad Wisłą zobaczyły Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Bazylikę Katedralną, Zamek Królewski i Ratusz. Przeszły przez dawną furtę zwaną Uchem Igielnym. Spacerowały śladami serialowego bohatera – Ojca Mateusza. Dzieci miały okazję zobaczyć, na czym polega praca kamerzysty na planie filmowym, a także spotkały się z Michałem Pielą – odtwórcą jednej z głównych ról w serialu „Ojciec Mateusz” - aspiranta Nocula. W Muzeum Bombki Choinkowej i Fabryce Bombek w Nowej Dębie poznały ozdoby choinkowe z całego świata oraz proces ich powstawania. W dekoratorni przekonały się, jak wiele pracy i czasu potrzeba, by piękna, ręcznie pomalowana bombka mogła ozdobić świąteczne drzewko. Podczas zajęć warsztatowych same miały okazję ozdobić taką bombkę. Wycieczkowicze pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do swoich domów. Opiekunkami były wychowawczynie: p. Ewa Kozak i p. Katarzyna Kornacka oraz p. Katarzyna Wierzbicka.

Narodowe Czytanie 2017

29 września uczniowie klas IV – VII i gimnazjalnych wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2017. Razem z nauczycielami języka polskiego bardzo chętnie czytali fragmenty nie tylko „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, ale także innych znanych dzieł polskich pisarzy.


Spacer ścieżką dydaktyczną

18 września uczniowie klas pierwszych pod opieką p. M. Skubiszewskiej, p. A. Różyk oraz p. R. Krasuckiej wybrali się na wycieczkę do lasu. Na miejscu uczniowie odbyli długi spacer ścieżką dydaktyczną. Dzieci obserwowały przyrodę i zachodzące w niej wczesną jesienią zmiany. Pierwszoklasiści przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa i zachowania w lesie. Poznali warstwową budowę lasu, różne gatunki drzew oraz ich zastosowanie w lecznictwie. Dzieci zostały uwrażliwione na trujące gatunki grzybów, które można spotkać w lasach. Wycieczka obejmowała wizytę na cmentarzu żydowskim, ukrytym między drzewami. Wyprawę zakończyło podziwianie głazu narzutowego o nazwie „Gruby Michał” oraz poznanie pojęcia „pomnik przyrody”.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Inaczej niż dotychczas, bo 4 września, rozpoczęcia roku szkolnego dokonał Pan dyrektor Ireneusz Kaczorek. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Gminy Czemierniki, księża i rodzice z dziećmi. Po wielu przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas celem pozyskania informacji dotyczących organizacji roku szkolnego. W tym dniu nasz uczeń Bartłomiej Banach otrzymał nagrodę książkową za szczególne osiągnięcia w czytelnictwie, ufundowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego.